На 27 март се чества Световният ден на театъра. По традиция в този ден Съюзът на артистите в България връчва на специално тържество годишните си награди на най-добрите постижения в сценичните изкуства.
48-ата церемония ще премине под мотото „Сертификат за изкуство” и ще се състои в неделя от 19 часа в Народния театър „Иван Вазов”, а от 22.40 часа ще бъде излъчена по Българската национална телевизия. Тогава ще научите кои са наградените в отделните категории, а отсега са известни единствено носителите на специалните награди „Икар 2022”.
Симеон Алексиев е тазгодишният лауреат на престижната награда „За чест и достойнство”. Обичаният от поколения зрители актьор е един от доайените на Пловдивския театър „Николай Масалитинов”.
„В театъра се чувствам щастлив. В театъра се чувствам пълноценен. Забравяш ежедневието си, когато стъпиш на сцената. Най-голямата радост за всеки актьор е като види пълната зала. Пълната зала, която диша с нас и ние усещаме дъха ѝ. И след това озарените лица на хората. Много обичам една приказка на професор Коко Азарян – страхотен човек, страхотен режисьор, който казваше: „Театърът е място за очовечаване”. Това е – очовечаването - и нашето, и на публиката”, сподели в „Артефир” актьорът Симеон Алексиев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Другите носители на награда в специалните категории са режисьорът Асен Шопов, отличен с наградата „За изключителен принос към българския театър”, и певицата Мими Николова – за изключителен принос към музиката”.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg