Кризите, които преживяваме в момента – пандемията и войната в Украйна – извадиха наяве огромен дефицит от способност за критично мислене, неподатливост на манипулации и радикализиране и склонност към поставяне на мястото на другия не само в обществения живот, но и в частните ни отношения. Военните действия се пренесоха в социалните мрежи, размяната на мнения прерасна в лични нападки, „разприятелявания“ и обиди. Оказа се, че десетилетията обучения и тренинги по толерантност, диалог, мирно решаване на конфликти, разбиране и приемане на различията са изградили толкова тъничък пласт, че той се пропука и стопи при сблъсъка с реалната заплаха за живота и благоденствието ни.
Когато снаряди разрушават жилищни сгради и детски градини, когато всеки срещнат е потенциална заплаха от зараза, някак е „нормално“ да превключим на черно-белия регистър, на двете крайности – или аз, или ти… Но как да не стигаме дотук, как да изградим свят на човечност и мир. Как да подготвим децата си за този свят, когато самите ние не се справяме с разрушителните емоции и агресията.
Егоцентризмът е присъщ на ранните години на човека, казват специалистите. Той ще продължи да определя поведението му и по-късно, ако първите стъпки на детето са съпроводени от неглижиране или злоупотреби. Мисленето от различни перспективи се развива с годините, но това не значи, че то не трябва да се стимулира от най-ранна възраст. Няма по-убедителен и ефикасен начин да научим децата си на това от личното ни поведение. Ако самите ние се поставяме на мястото на малкия човек и на тийнейджъра, ако с търпение и постоянство търсим решение на конфликтите, шансовете да възпитаме човечни, емпатични и щастливи личности са много по-големи. А когато повече хора в едно общество мислят по този начин, то и обществото би било по-хуманно.
Чуйте гледната точка на Валерия Симеонова, детски и юношески психолог.
Снимки – Ани Петрова, БНР
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg