Кризите, които преживяваме в момента – пандемията и войната в Украйна – извадиха наяве огромен дефицит от способност за критично мислене, неподатливост на манипулации и радикализиране и склонност към поставяне на мястото на другия не само в обществения живот, но и в частните ни отношения. Военните действия се пренесоха в социалните мрежи, размяната на мнения прерасна в лични нападки, „разприятелявания“ и обиди. Оказа се, че десетилетията обучения и тренинги по толерантност, диалог, мирно решаване на конфликти, разбиране и приемане на различията са изградили толкова тъничък пласт, че той се пропука и стопи при сблъсъка с реалната заплаха за живота и благоденствието ни.
Когато снаряди разрушават жилищни сгради и детски градини, когато всеки срещнат е потенциална заплаха от зараза, някак е „нормално“ да превключим на черно-белия регистър, на двете крайности – или аз, или ти… Но как да не стигаме дотук, как да изградим свят на човечност и мир. Как да подготвим децата си за този свят, когато самите ние не се справяме с разрушителните емоции и агресията.
Егоцентризмът е присъщ на ранните години на човека, казват специалистите. Той ще продължи да определя поведението му и по-късно, ако първите стъпки на детето са съпроводени от неглижиране или злоупотреби. Мисленето от различни перспективи се развива с годините, но това не значи, че то не трябва да се стимулира от най-ранна възраст. Няма по-убедителен и ефикасен начин да научим децата си на това от личното ни поведение. Ако самите ние се поставяме на мястото на малкия човек и на тийнейджъра, ако с търпение и постоянство търсим решение на конфликтите, шансовете да възпитаме човечни, емпатични и щастливи личности са много по-големи. А когато повече хора в едно общество мислят по този начин, то и обществото би било по-хуманно.
Чуйте гледната точка на Валерия Симеонова, детски и юношески психолог.
Снимки – Ани Петрова, БНР
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg