Тази седмица се чества Световният ден на поезията. Поезията, която вдъхновява, просветлява и кара да осмислим настоящите събития. Именно от такъв ъгъл поглежда сега на нея предаването "Артефир". Предвид настоящата ситуация с Украйна, то прави една препратка към поезията на войната и как тази тема присъства в поетическите откровения днес и през годините. Събеседник е литературният критик и поет професор Йордан Ефтимов, който написа две стихотворения, вдъхновен от ситуацията в Украйна, публикувани в "Литературен вестник", които предстои да бъдат издадени в книга:
„Тази война няма как да не вълнува. Аз написах няколко стихотворения, които са свързани с възприятието на войната по-скоро. Мен ме вълнува какви акценти поставя западният млад човек, мисли, чувства, преживява, когато научава за случващото се в Украйна. Това е вече постмодерните войни, в които възприятието на войната минава не само през екрана, а и през коментирането, разбирането за войната за всеки един човек.“
Тази война в Украйна и нейното преживяване, може да се погледне и през „Илиада“, едно от първите произведения за войната в Световната литература, където можем да видим подобни елементи като сегашните", твърди Ефтимов и добавя:
„Всяка война може да бъде разгледана от гледна точка на тези, които нападат, и тези, които се защитават, има и още много паралели, предпоставки. В „Илиада“ какво имаме? – Военната хитрост е много важна подтема. Малцина знаят, че Одисей е този, който на няколко пъти оказва роля ахейците в крайна сметка да победят. Първата му хитрост е, когато хвърля щита си, когато слизат на Троянския бряг. Имало е предсказание, че този който пръв стъпи на Троянския бряг, ще бъде убит, никой не искал да слезе, но Одисей измислил тази хитрост, хвърлил щита си и скочил върху него и на всички се сторило, че той скача на Земята, а то е било на щита. Вторият, който слязъл на брега бил Протезилай и той веднага е убит от Хектор. На Одисей се възлага да произнася нахъсващи речи. Преговорите и сюжетът за това в Украйна също са препратка. На Одисей е възложена идеята. На него се възлага, заедно с Менелай, да води преговори с Приам. И днес се водят преговори за примирие между правителството на Зеленски и Путин. Именно Одисей измисля Троянския кон, за него се разказва и в „Илиада“ и в другата творба – „Одисея“.
Откъс от „Красиво и истинско“ на Йордан Ефтимов:
„Първо – проблясък.
Движещите се образи са свидетелство за кристалната истина.
И наистина е красиво: той се снима на фона на катюшите,
раждащи потоци светлина по-могъщи от фойерверките на Петър Първи.
Но някой му погажда мръсен номер: на следващите кадри с бинтована глава
той псува онези, които са го излъгали, че отива просто на учения.
Красиво, и още как: хеликоптерът се управлява
……“
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg