Каква е връзката между вулканите и промените в климата и какво е влиянието им върху живота днес?
На 30 март 1956 г. на Камчатка се случва мощно изригване на вулкана Безименни. На височина до 45 км се вдига облак пепел. Това е първото изригване на острова, детайлно изучено от вулканолозите. В негова чест 30 март се отбелязва като "Ден на вулканолога".
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Йоцо Янев от секция “Петрология”, Геологически институт, БАН:
“Вулканите имат много силно влияние върху климата – както в техните близки околности, така и далече, включително за глобалния климат на Земята.
Известно е изригването на вулкана Кракатау, състояло се на 26 август 1883 г. между островите Ява и Суматра. Далече в стратосферата се изхвърля голямо количество вулкански прах, който два пъти обикаля цялото земно кълбо и създава една пелена, която пречи на слънчевата топлина и светлина да достига до земята. Известно е, че годината след това изригване е позната като година без лято. Вулканското изригване е имало влияние върху климата на цялата планета.
Далечната геоложка история преди 25 млн. години, в края на палеозоя, в продължение на няколко милиона години, което е един кратък интервал за геоложката история, грамадни изригвания се осъществяват на територията на сегашна Индия и Сибир.
Тези изригвания предизвикват измиране на 90% от животните на Земята и се подготвя настъпване на “царството на динозаврите“.
Друг известен случай с промяна на климата е изригването на вулкана Лаки в Исландия през 1783 – 1784 г., който, освен че погубва голяма част от животните на остров Исландия, предизвиква много силни киселинни дъждове, тъй като се изхвърля сяра в атмосферата. Дъждовете унищожават реколтата на голяма част от Западна Европа.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп. Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на..
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg