Ясен Гюзелев казва за себе си: „Бях нетипичен и сега съм нетипичен.“ Той е сред най-талантливите ни художници, които работят в областта на илюстрацията, а книгите, върху които е работил, се отличават с характерния му стил и чувствителност, както и с необичайното представяне на героите и историите. Негова монография излезе съвсем наскоро.
Илюстрациите на художника към различни книги са придружени със задълбочен текст на Красимир Илиев, който проследява развитието на Ясен Гюзелев още от ранните му творби до засега последния му проект. Това дава възможност да се навлезе дълбоко в света на твореца, който споделя: „Когато започвам нова книга, аз се боя, че няма да мога, все едно ми е за пръв път. Не ползвам това, което се нарича рутина, натрупани познания, опит. Почти никога не използвам една и съща техника, едно към едно с предишния си проект. Всяка нова работа я виждам по различен начин и тя изисква ново намиране. Това не е самоцелно.“
В края на текста си Красимир Илиев се пита дали някога би било възможно Ясен Гюзелев да предлага на издателите „своя прочит на авторите, които провокират неговата фантазия“. И донякъде си отговаря: „При неговия времеемък начин на работа това звучи утопично, но въпреки това от все сърце му го пожелавам“.
Георги Лозанов и Красимир Илиев ще представят на 31 март книгата, чийто дизайн е на Чавдар Гюзелев и Борислава Бранкова.
Чуйте Ясен Гюзелев и Красимир Илиев.
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg