Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поп-политика и поп-култура

Снимка: pixabay

Живеем в свръхмедийно време, в което всички се борят за вниманието ни – политици, инфлуенсъри, рекламисти, журналисти, хора на изкуството. Попзвездите и инфлуенсърите влизат в политиката, а дългогодишните политици се изявяват като участници в риалити формати. Политиката и популярната култура стават все по-близки, принудени да прелъстяват публиката в една много конкурентна среда. 

Именно на поп-културата и поп-политиката е посветено последното издание на електронното списание за културологични анализи „Семинар бг“. „Появата на новите медийни формати, дигиталната среда, която отваря поле за осмиване на авторитети и политици – всичко това са съвсем нови полета за анализ“ – казва д-р Ния Нейкова, културен антрополог, автор на изследването „Да живее Ютюб! По пътя към поп-културната политика“.

„Популизмът е интересна тема, той е част от цялата борба за внимание, сега го разглеждаме като възможност за увличане на последователи. Има успешни и неуспешни практики, има разлика между публика и гласоподаватели“ – казва Владислав Петков, докторант по културна антропология и автор на „Джипка ТВ: културни измерения на живите включвания на Бойко Борисов във Фейсбук“

Чуйте и професор Ивайло Дичев в „Какво се случва“ с коментар за властта на новите инфлуенсъри.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирез

Илюстраторката Александра Рамирез: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирез  е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирез изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44