Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БСК обявява национален литературен конкурс

| обновено на 01.04.22 в 07:33

През април 2022 г. Българската стопанска камара (БСК) ще навърши 42 години от своето учредяване. Екипът на Камарата иска да отбележи тази годишнина по по-различен начин и да приобщи за първи път към своя празник и българските ученици.

В тази връзка от национално представителната работодателска организация организират литературен конкурс за ученици от 8 до 12 клас на следните две теми: “Предприемачът, който ме вдъхновява” и “Бих инвестирал в…”.

Участниците в конкурса трябва да изпратят своите творби на e-mail: pr@bia-bg.com до 15 април 2022 г.

Към кого е насочен конкурсът разказва в “Нашият ден“ Ани Алашка, директор “Връзки с обществеността и протокол“ на БСК:

“Учениците имат възможност да изберат една от двете теми. Стартирахме го в началото на март, есета ще събираме до средата на април.

Победителите ще обявим в навечерието на рождения ден на Камарата – 25-и април, тогава навършваме 42 години от основаването си.

Конкурсът е с институционалната подкрепа на Министерство на образованието и на Икономиката и индустрията. Наградният фонд е скромен – 1000 лева.

Планираме да направим Ден на отворените врати за победителите, да дадем възможност за ден да заемат определена длъжност.

Целта е да провокираме мислене при подрастващите за приноса на предприемачеството в българското общество, за необходимостта от инвестиции за по-добро бъдеще и най-вече да дадем поле за изява на мечтите им.

Българинът винаги е бил предприемчив, благодарение на това негово качество страната ни е успявала да се справя с различни предизвикателства през вековете.

Насочихме се към тази възрастова група, защото от обучението на младите, винаги тръгва промяната в мисленето.“

Имаме “Златна книга“ на Камарата. В нея през годините сме събирали почетни текстове за хора, които са допринесли за развитието на предприемачеството и икономиката изобщо.

Предприемачите са онези хора, инвестирали през годините в образование, култура, екология и редица други обществени системи. Можем да споменем братята Евлоги и Христо Георгиева, Мито Орозов и редица други.

В днешно време бих отбелязала имената на Шефкет Чападжиев и Игнат Канев, които са дарили по над 2 млн. долара в различни обществени проекти у нас и с гордост казвам, че са почетни ленове на БСК.“

Основни задачи пред БСК

“За съжаление поставянето на задачи и тяхната реализация в актуалната ситуация е доста трудно. Всички планове търпят инциденти промени.

Ключовата задача пред нас винаги е била да подкрепяме българския бизнес и да следим за това той да има възможността да работи спокойно.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26