“Не виждам някакви особени разлики между двамата кандидати за управител на БНБ. Това е една от основните слабости за мен, че коментираме техните биографии, но не им се задават ключови, дълъгосрочно влияещи на здравето на финансовата система въпроси.“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика, по повод избора на нов управител на БНБ:
“И двамата са почитатели на еврозоната, искат да сменят 140-годишната национална валута, 26-годишната парична система, която е валутният борд, с друга, но във всичките им изказвания, включително в комисията пред парламента, не успях да чуя защо.
Проблемът е, когато посоката, зададена от гуверньора на БНБ, е чисто политическа, той трябва да е този, който експертно да може да обоснове една посока. Такова нещо не съм видял нито при единия кандидат, нито при другия.“
Какво трябва да е определящо в избора
“За съжаление от дискусиите, които се водят и от това, че на практика се броят гласове, се вижда, че става въпрос за политизиран избор и за съжаление ще се продължи неприятната практика от сегашното управление на БНБ – да имаме не независима централна банка, а изключително политически зависима такава.
Когато централната банка е твърде близка до финансовото министерство, се получават неща, които видяхме в България през 1997 г. Централната банка има изключителна сила да влияе на икономическите процеси, може да субсидира държавния дълг например, може да купува държавни облигации, държавен дълг, което бързо да изведе финансовата система извън ред, както стана през 1997 г.
Не мисля, че чисто технически може да има нещо, което да подобри избора на управител на БНБ, това, което евентуално може да го подобри е да се направи още по-труден, да се иска 2/3 мнозинство за избора на такъв кандидат. Стигаме до въпроса, че нито една процедура не може да замести добре функциониращата политически култура. Това по-скоро е проблемът, а не самата процедура.“
Кога ще се стигне до решение
“Доколкото чувам това са кулоарни разговори в момента, че се очаква другата седмица да се стигне до гласуване. Не съм сигурен точно как ще завърши, особено, имайки предвид тези смени в правилата, за които слушаме от вчера и от онзи ден.
За мен най-добрата опция продължава да бъде процедурата да не се получи, да имаме кандидати, които или са отказали, или пък гласовете да не стигнат за нито един от двамата и съответно да се потърсят други такива кандидати, но с друг профил, които със сигурност са по-малко политически фигури от тези, които в момента наблюдаваме и които могат да дадат отговори на някои сложни въпроси, които не бяха засегнати както трябва в дискусиите до момента.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по водно спасяване и дългогодишен защитник на безопасността във водна среда. Поводът – открито обучение по водна безопасност, което ще се проведе днес от 10:30 ч. на Централния плаж в Бургас, при..
Днес започва второто издание на форума "Ела (си) в Благоевград", който ще се състои на 25, 26 и 27 юли. Събитието включва два сегмента: дискусионен панел и бизнес изложение. Целта на инициативата е да мотивира младите хора, които са родени или учили в града, да продължат развитието си в там, за да превърнат региона в място на активен живот и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg