“Не виждам някакви особени разлики между двамата кандидати за управител на БНБ. Това е една от основните слабости за мен, че коментираме техните биографии, но не им се задават ключови, дълъгосрочно влияещи на здравето на финансовата система въпроси.“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика, по повод избора на нов управител на БНБ:
“И двамата са почитатели на еврозоната, искат да сменят 140-годишната национална валута, 26-годишната парична система, която е валутният борд, с друга, но във всичките им изказвания, включително в комисията пред парламента, не успях да чуя защо.
Проблемът е, когато посоката, зададена от гуверньора на БНБ, е чисто политическа, той трябва да е този, който експертно да може да обоснове една посока. Такова нещо не съм видял нито при единия кандидат, нито при другия.“
Какво трябва да е определящо в избора
“За съжаление от дискусиите, които се водят и от това, че на практика се броят гласове, се вижда, че става въпрос за политизиран избор и за съжаление ще се продължи неприятната практика от сегашното управление на БНБ – да имаме не независима централна банка, а изключително политически зависима такава.
Когато централната банка е твърде близка до финансовото министерство, се получават неща, които видяхме в България през 1997 г. Централната банка има изключителна сила да влияе на икономическите процеси, може да субсидира държавния дълг например, може да купува държавни облигации, държавен дълг, което бързо да изведе финансовата система извън ред, както стана през 1997 г.
Не мисля, че чисто технически може да има нещо, което да подобри избора на управител на БНБ, това, което евентуално може да го подобри е да се направи още по-труден, да се иска 2/3 мнозинство за избора на такъв кандидат. Стигаме до въпроса, че нито една процедура не може да замести добре функциониращата политически култура. Това по-скоро е проблемът, а не самата процедура.“
Кога ще се стигне до решение
“Доколкото чувам това са кулоарни разговори в момента, че се очаква другата седмица да се стигне до гласуване. Не съм сигурен точно как ще завърши, особено, имайки предвид тези смени в правилата, за които слушаме от вчера и от онзи ден.
За мен най-добрата опция продължава да бъде процедурата да не се получи, да имаме кандидати, които или са отказали, или пък гласовете да не стигнат за нито един от двамата и съответно да се потърсят други такива кандидати, но с друг профил, които със сигурност са по-малко политически фигури от тези, които в момента наблюдаваме и които могат да дадат отговори на някои сложни въпроси, които не бяха засегнати както трябва в дискусиите до момента.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Черно хайку", новата стихосбирка на поетесата Яна Букова имаше едновременна премиера на три езика в България, Гърция и САЩ в три издателства с богата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg