Наричат я единствената, защото е единствената българката спечелила три медала от една и съща олимпиада. Състезателката по кану- каяк Ваня Гешева, която грабва злато, сребро и бронз на олимпийските игри в Сеул през 1988 година, гостува в „Нашият ден“, за да разкаже за уроците, на които спортът я е научил.
Ваня Гешева е възпитаник на спортното училище „Васил Левски“ в град Пловдив. Първият си медал печели едва на 17-годишна възраст. Печели го на Световното първенство през 1977-ма в категория "двойка каяк", а през 1980 г. става вицешампион от летните олимпийски игри в Москва.
„Нормално е спортът да се променя. Но той като идея си остава същият. Въпросът е, че отношението към спорта се променя. Тогава спортът беше държавна политика. Създаваха се изключително много спортни бази, на които да има много деца, разчиташе се повече на масовостта. Но за мен е много важно детето да бъде насочено първо в семейството. Спортът е една инвестиция в здравето и в бъдещето на децата.“ Така Ваня Гешева разсъждава за промените, които настъпват у нас от времето, в което тя е завоювала своите титли до днес и допълва:
„Аз не обичам да сравнявам какво е било и какво е сега. Защото нещата са много различни. Даже и сега има много развити икономически държави, които имат много по-малко шампиони от нас. Хората, които работят в спорта, са изключително отдадени на него, те искат да работят, а държавата трябва да се грижи да има деца и условия за развитие. По този начин ще имаме повече шампиони.“
Повече за върховия момент в кариерата си, олимпиадата в Сеул, разказва спортната легенда Ваня Гешева, както и за своите неуспехи и обрати в живота след нея.
Чуйте разговора, излъчен на 6 април, в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg