Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стойне Василев:

Финансовото образование трябва да започне в семейството

| обновено на 13.04.22 в 08:28
Стойне Василев
Снимка: архив БНР

“Все още финансовата грамотност се приема като една алтернативна форма на образование и грамотност. Според мен финансовата грамотност е едно от най-важните умения за всеки един възрастен, тъй като всеки ден се налага да работим с пари и финансови продукти. Финансовото образование трябва да започне от родителите, училището трябва да надгражда тези знания.“, каза в “Нашият ден“ финансовият консултант Стойне Василев и допълни:

“Темата е чувствителна, затова трябва да преценим кой да дава това образование на нашите деца. Виждал съм дори фирми за бързи кредити, които правят такива обучения, в които убеждават, че няма нищо лошо в тегленето им.

Има изготвена и Национална стратегия за финансова грамотност, но все още тя се засяга съвсем бегло в образованието. Като стратегия тя е написана добре, има си съответния план за развитие и мерки, които да се вземат, въпросът е приложението. Проблемът идва, когато стане въпрос за прилагането, за институциите, които трябва да са заети с това.“

В българското образование

“В началния курс има един предмет, който се казва “Технологии и предприемачество“, там има един-два урока, свързани с пари и финансова грамотност. След това в основното образование темата е засегната много бегло. В средното образование това, което се говори за парите и за финансовата грамотност, се прави главно от съвместни инициативи на неправителствени организации с образователното министерство. Във висшето образование все повече университети включват темата за личните финанси.


Семейството

В миналите поколения разговорът за парите беше табу в семейството. Родителите криеха важните теми, свързани с парите и затова беше трудно да предадат на децата си тези знания. Най-добре е да се започне с личен пример. Да разказваме на децата, дори, когато са малки, защо теглим кредити например, за какво харчим парите и как си правим бюджета. Когато отидем в магазина да им покажем как избираме продукти спрямо цена и качество.

Има много изследвания, които посочват връзката между средното нивото на финансова грамотност в дадена страна и нейното благосъстояние.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Духовната слепота

"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..

обновено на 25.05.25 в 10:04
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Никушор Дан все пак има лостове за влияние

Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..

публикувано на 25.05.25 в 08:55
лютата чушка „Български дух“

Люто, по-люто, най-люто

Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..

публикувано на 25.05.25 в 08:20

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23
Мая Димитрова

Мая Димитрова: През 2013-2014 г. започва руската културна операция в България

Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е  един..

публикувано на 24.05.25 в 09:10