Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Андреева:

Национална стратегия за култура не може да се случи върху фона на намаляващи публични финанси

Публичните финанси не могат да се отстояват с пърформанси

| обновено на 14.04.22 в 11:21
Диана Андреева
Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

Ще има ли успех кризисният ПР и министерски пърформанс на фона на липсваща Национална стратегия за култура?

Темата за трусовете в културния сектор коментира в “Нашият ден“ Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата:

“Национална стратегия за българска култура не може да се случи на фона на намаляващи публични финанси. Едно от условията за хронично недофинансиране на българската култура е липсата на постъпково увеличение.“

“В бюджетната прогноза, качена на страницата на Министерство на финансите, един от основните критични елементи във финансирането на културата са общините. По този начин със задържането на нивата на финансиране, и общо за група “Култура“, намаляване на финансирането, поставя под съмнение изпълнението на конституционните права, а именно равния достъп до култура, лансираното регионално развитие в член 20-и, което е основно и в Закона за закрила и развитие на културата, като основни положения за развитие на културната политика. Това за мен е същественият проблем, а не пърформанса, който възбуди страстите в българската култура.“

“Много съществен проблем е една ситуация, за която все още не се говори в пространството и с която никой не е запознат –  средносрочната бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г. Промяната е свързана с публичните финанси и дългоочакваната линия на поведение на правителството и обещанията за 1% от Брутния вътрешен продукт.

Откриваме нещо много странно в група “Култура“ в средносрочната бюджетна прогноза, която беше качена тази седмица на страницата ни Министерство на финансите - ако през 2022 г. имаме приблизително 870 млн. за група “Култура“, трябва да уточним, че тук са средствата на Министерство на културата, на общините, но и на обществените медии, то за периода 2023-2025 г. предстои намаление на средствата, така както са упоменати за следващата година от 2023 г.  от 850 млн., 2024-2025 г. - 823 млн. Ние намаляваме публичните финанси за българката култура.

В процентно отношение, като процент от БВП, тази година имаме 0,6%, върнахме се на нивата от 2009 г., преди икономическата криза в този период 2009-2011 г. Но за 2025 г. пък отиваме на 0,4% от БВП. Това е абсолютно недопустимо.

Този клип на министъра на културата е нещо периферно, дори  незначително на фона на тези числа. Това е условие да се замислим какво всъщност работи Министерство на културата и защитава ли интересите на организациите и на българските творци.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10