Ще има ли успех кризисният ПР и министерски пърформанс на фона на липсваща Национална стратегия за култура?
Темата за трусовете в културния сектор коментира в “Нашият ден“ Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата:
“Национална стратегия за българска култура не може да се случи на фона на намаляващи публични финанси. Едно от условията за хронично недофинансиране на българската култура е липсата на постъпково увеличение.“
“В бюджетната прогноза, качена на страницата на Министерство на финансите, един от основните критични елементи във финансирането на културата са общините. По този начин със задържането на нивата на финансиране, и общо за група “Култура“, намаляване на финансирането, поставя под съмнение изпълнението на конституционните права, а именно равния достъп до култура, лансираното регионално развитие в член 20-и, което е основно и в Закона за закрила и развитие на културата, като основни положения за развитие на културната политика. Това за мен е същественият проблем, а не пърформанса, който възбуди страстите в българската култура.“
“Много съществен проблем е една ситуация, за която все още не се говори в пространството и с която никой не е запознат – средносрочната бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г. Промяната е свързана с публичните финанси и дългоочакваната линия на поведение на правителството и обещанията за 1% от Брутния вътрешен продукт.
Откриваме нещо много странно в група “Култура“ в средносрочната бюджетна прогноза, която беше качена тази седмица на страницата ни Министерство на финансите - ако през 2022 г. имаме приблизително 870 млн. за група “Култура“, трябва да уточним, че тук са средствата на Министерство на културата, на общините, но и на обществените медии, то за периода 2023-2025 г. предстои намаление на средствата, така както са упоменати за следващата година от 2023 г. от 850 млн., 2024-2025 г. - 823 млн. Ние намаляваме публичните финанси за българката култура.
В процентно отношение, като процент от БВП, тази година имаме 0,6%, върнахме се на нивата от 2009 г., преди икономическата криза в този период 2009-2011 г. Но за 2025 г. пък отиваме на 0,4% от БВП. Това е абсолютно недопустимо.
Този клип на министъра на културата е нещо периферно, дори незначително на фона на тези числа. Това е условие да се замислим какво всъщност работи Министерство на културата и защитава ли интересите на организациите и на българските творци.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg