Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споделеното изкуство на Балканите в "Мисията"

Снимка: НДФ "13 века България"

Творбите са от Четвъртия международен младежки арт фестивал "Река на толерантността", организиран от НДФ "13 века България" под патронажа на ЮНЕСКО

Фотографиите и графиките, създадени от участниците в Международния младежки арт фестивал "Река на толерантността", могат да бъдат видени  в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи до 13 май 2022.

Изложбата "Споделеното изкуство на Балканите – традиции и съвременност" е в чест на 75-годишнината на ЮНЕСКО и на 40 години от създаването на Националния дарителски фонд "13 века България". Първата организация е патрон на фестивала, а втората го реализира успешно вече четири пъти.  Датата на откриването също не е избрана случайно – в навечерието на 15 април, обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на изкуствата.

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Весела Кондакова, съветникът на министъра на външните работи Татяна Казанджиева, директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова, дипломати, директори на културни институции, преподаватели и студенти от Националната художествена академия.

Експозицията представя произведения от 25 автори от Националната художествена академия в София, от Солунския университет "Аристотел" - Гърция, Националния университет по изкуствата в Букурещ - Румъния и Университета по изкуствата в Белград, Сърбия.


Създадените специално за "Река на толерантността" творби са дарени от авторите на НДФ "13 века България" и са публикувани в специален двуезичен каталог, посветен на четвъртото издание на младежкия арт фестивал. То бе различно, защото пандемичната обстановка наложи провеждането му да бъде онлайн. В обособено виртуално пространство на сайта на Фонда студенти и преподаватели от балканските държави обмениха енергия, идеи и умения.

Изложбата "Споделеното изкуство на Балканите – традиции и съвременност" бе открита от директора на Държавния културен институт към министъра на външните работи Снежана Йовева-Димитрова, която заяви пред присъстващите представители на различни министерства и дипломатически мисии: "Това е изложба, която илюстрира как изкуството може да е истинският отговор за ролята на толерантността и свободата на изразяване в творческия дух. Разнообразието в експозицията показва таланта на младите творци от балканските държави и желанието за общо споделяне. Вярваме, че изложбата "Споделеното изкуство на Балканите – традиции и съвременност" ще гостува и на други сцени в чужбина, за да съ-споделяме заедно изкуството на Балканите."

От името на вицепрезидента Илияна Йотова бе прочетен поздравителен адрес от члена на нейния екип Милена Димитрова: "Експозицията тази вечер събира млади и утвърдени автори, студенти и преподаватели от университети по визуални изкуства, създали творби, които влизат в съкровищницата на Фонда с визията си за споделени ценности. От създаването си преди 40 години НДФ "13 века България" поддържа силна  връзка между българите по света и у нас и то не само в сферата на живописта, ами в науката, литературата, музиката, културното наследство".

Д-р Мила Старейшинска-Ангелова от името на Фонда каза: "Река на толерантността" е ключов, важен проект за нас, защото събира в неформални образователни екипи студенти и преподаватели от балканските държави. Изключително сме щастливи, че 25-имата участници  припознаха темите на фестивала – толерантността, споделянето, творчеството. Галерия "Мисията" е стратегическо място в международния обмен. Имаме редица успешно реализирани партньорства с Държавния културен институт и съм убедена, че това е първата спирка на тази изложба".

Директорът на Института Снежана Йовева-Димитрова увери присъстващите, че изложбата ще бъде предложена да гостува в сградата на ЮНЕСКО в Париж и в българските дипломатически мисии, "защото тя е онзи инструмент, който показва, че изкуството може да сплотява".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44