Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генчо Керезов:

Когато си в правилната позиция на ума и духа, можеш да постигнеш всичко

Поеми отговорност, светът има нужда от теб

| обновено на 19.04.22 в 16:58
Генчо Керезов
Снимка: Александра Илиева

Генчо Керезов е зам.-кмет на Столична община по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“.

Той е млад, амбициозен, знаещ и успяващ не само в областта на технологиите и бизнеса, но и в спорта. Републикански шампион е по Карате Киокушин, притежава черен колан и е самоук китарист. Живял е и учил в Германия, Италия и Великобритания. Има богат опит в Европа и завръщане в България.

Генчо Керезов е главен герой в “Нашият ден“:

“Светът има нужда от теб, ако не искаш да поемеш отговорност за себе си, поеми я за някой друг. Това, което много ми липсва в нашето общество като цяло, е  отговорността. На нас все някой друг ни е виновен. Имаме остра нужда от активно лидерство, което казва това, което Кенеди успя да каже на американците: “Не питай какво е направила Америка за теб, а ти какво си направил за Америка“.

Какво го разочарова? 

“Ако трябва да бъда честен, се разочаровам често, защото изисквам много и от себе си, и от другите, но съм се научил бързо да се връщам обратно. Старая се да подхождам с емпатия. За съжаление съм безскрупулно честен и това ми създава доста проблеми.“

Семейството

“Със сигурност родителите ми имат огромен принос за моето развитие. Майка ми е моят герой, благодаря за всичко, което е направила. Възпитала ни е на стандарти. И аз, и сестра ми винаги сме имали изисквания към представянето си – било то в училище, било в спорта, или пък публично.

Баща ми е човекът, който ме вкара в залата на много ранна възраст и то за спорт, който много възпитава. Карате Киокушин е бойно изкуство с философия, с идея, с дисциплина, с уважаване на старшинството и йерархията. Една от най-големите заслуги на спорта е, че възпита у мен дух на победител.“

Трудните моменти

“Благодарен съм за трудните моменти. Първо, защото те са се случили сравнително рано в моя живот, и то при обстоятелства, които не са зависели от мен. Когато е така, единственото, върху което трябва да работиш, е личната психологията как да приемеш тези моменти.“

Физика или дух

“Не мисля, че двете могат да бъдат разделени. Няма човек, който може да тренира тялото без ума и обратно. Не можеш да правиш бизнес и кариера без някакъв тип духовна практика и грижа за тялото. Това са неминуемо свързани стълбове – когато  единият изостава, другите започват да страдат.“

София

“Винаги съм искал да сме най-добрите в това, което правим. Искал съм компаниите, в които съм, да са най-добрите. Искам София сега да е град номер едно по редица показатели, това ме мотивира.

София е много харесвана и припозната в цяла Европа. Тук има една приказка “София не е България“ – за добро или лошо наистина е така.

Мисля, че ние вече сме в елита на Европа и просто заради размера ни като 14-ия най-голям град, и заради икономическата структура на града ни, и заради достъпността и желанието на хората да работят в град, който е близо до планината, морето също е сравнително близо, данъците са ниски – този процес ще продължава. Имаме си и големите предизвикателства, свързани с въздуха и трафика.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35