Как изглеждат богатството и мъдростта на предците ни през призмата на сегашните поколения?
Темата коментира в “Нашият ден“ Лилия Старева, доктор по философия, литератор, фолклорист и писател. Тя е и председател на Фондация "Детето и фолклора":
“Фолклорът е детството и детското мислене, и желание да се възприеме този огромен свят чрез една приказка, чрез едно чудо. Благодарение на фолклора можем да се развиваме като личности и да бъдем родолюбиви българи.
С фондация “Детето и фолклора“ работим много с деца от различни училища и възрастови групи. Те имат нужда да им бъде обяснено, да им бъде разяснена цялата символика на нашата празничност, която е много богата, силна и разбираема, защото е близо до тях.
Трябва да се вгледат и да усетят, дори без много думи, каква е същността на празника – той не е в подаръците, не е в покупките, не е в трапезата.
Митологията и приказността е много близко до детската психика, до усещането за чудо и вълшебство, за героя, който трябва да извърви определен път. Това е лесно и разбираемо за децата, въпросът е те да имат достъп, да имат по-често срещи с тази митологична приказност, която е вплетена много силно в обичаите и ритуалите.
Почти във всеки обичай и ритуал има едно магическо приказно действие, което трябва да се усети от децата, дори и от възрастните трябва да се усеща, защото възрастните са загубили това чувство за чудо и вяра в чудесата.“
Има ли необходимост от предмет, насочен към българската традиция бит и култура?
“Мнението ми е, че това е важен момент от нашата култура. Тя не е просто една традиционна култура, останала в миналото. Тя съдържа много ценности, послания и съвети за добро живеене. Съдържа една подредена ценностна система, от която децата ни имат нужда.“
Конкурсите
“Едно от нещата, които продължават да поддържат фондацията най-дълго, е конкурс “Българската народна мъдрост“ – това са илюстрации на пословици, поговорки, басни, митове, легенди и приказки.
Другото нещо, което сме правили, е “Фолклорна библиотека“, което отново е конкурс с деца от цялата страна за събиране на фолклорни образци. До четвърти клас, първата възрастова група, децата много добре рисуват и добре се вкарват в образността на фолклора. Детските илюстрации са много красиви и любопитни.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg