Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лилия Старева:

Фолклорът е детството и детското мислене

| обновено на 26.04.22 в 14:08
Снимка: Венета Николова

Как изглеждат богатството и мъдростта на предците ни през призмата на сегашните поколения?

Темата коментира в “Нашият ден“ Лилия Старева, доктор по философия, литератор, фолклорист и писател. Тя е и председател на Фондация "Детето и фолклора":

“Фолклорът е детството и детското мислене, и желание да се възприеме този огромен свят чрез една приказка, чрез едно чудо. Благодарение на фолклора можем да се развиваме като личности и да бъдем родолюбиви българи.

С фондация “Детето и фолклора“ работим много с деца от различни училища и възрастови групи. Те имат нужда да им бъде обяснено, да им бъде разяснена цялата символика на нашата празничност, която е много богата, силна и разбираема, защото е близо до тях.

Трябва да се вгледат и да усетят, дори без много думи, каква е същността на празника – той не е в подаръците, не е в покупките, не е в трапезата.

Митологията и приказността е много близко до детската психика, до усещането за чудо и вълшебство, за героя, който трябва да извърви определен път. Това е лесно и разбираемо за децата, въпросът е те да имат достъп, да имат по-често срещи с тази митологична приказност, която е вплетена много силно в обичаите и ритуалите.

Почти във всеки обичай и ритуал има едно магическо приказно действие, което трябва да се усети от децата, дори и от възрастните трябва да се усеща, защото възрастните са загубили това чувство за чудо и вяра в чудесата.“

Има ли необходимост от предмет, насочен към българската традиция бит и култура?

“Мнението ми е, че това е важен момент от нашата култура. Тя не е просто една традиционна култура, останала в миналото. Тя съдържа много ценности, послания и съвети за добро живеене. Съдържа една подредена ценностна система, от която децата ни имат нужда.“

Конкурсите

“Едно от нещата, които продължават да поддържат фондацията най-дълго, е конкурс  “Българската народна мъдрост“ – това са илюстрации на пословици, поговорки, басни, митове, легенди и приказки.

Другото нещо, което сме правили, е “Фолклорна библиотека“, което отново е конкурс с деца от цялата страна за събиране на фолклорни образци. До четвърти клас, първата възрастова група, децата много добре рисуват и добре се вкарват в образността на фолклора. Детските илюстрации са много красиви и любопитни.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44

"Нито една повече" – София се присъединява към световния протест срещу насилието над жени

На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..

публикувано на 25.11.24 в 11:31

"Рада": Куклата, която дава глас и подкрепа на жените

На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..

обновено на 25.11.24 в 11:21

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36

Националният алианс "Обединени Божии Църкви"

Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така се заражда Петдесятното движение в България. Повече за Националния алианс "Обединени Божии..

публикувано на 25.11.24 в 09:35