Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлия Коларова:

Любопитство, желание и любов – тайната на един кукловод

Юлия Коларова
Снимка: facebook/julia.kolarova

Колко трудно е да бъдеш кукловод и да анимираш децата в днешно време? Куклите не са нейна мечта, дори се случва да излиза, плачейки, от театъра в детството си, твърдо решена, че ще учи актьорско майсторство за драматичен театър.

Преди няколко години куклената актриса Юлия Коларова решава да прави стендъп комедия с кукли, изработени от колежката ѝ Елена Цонкова. Идеята да излезе с подобни герои на сцената е увлечението ѝ по Мъпет шоу.

Актрисата Юлия Коларова е главен герой в “Нашият ден“:

“Баба ме записа още в първи клас в Детски литературен театър в Двореца на пионерите и всяка събота и неделя ходех там. Това продължи до ХI клас. После кандидатствах в НАТФИЗ, приеха ме кукли, след което една куклена режисьорка ми подаде ръка и ме включи в представление. Тогава за първи път усетих куклата и кукления театър. Хванах се за нея и тя ме поведе. Тайната на един добър кукловод е любопитство, желание, игра и любов. Да се забавляваш от това, което правиш.“


Детските предавания и детското внимание

“Обичам да общувам с децата по време на представление. Това е сложна задача, защото можеш да ги изпуснеш и те да започнат да те водят.

За мен си струва да се правят всякакви заснети продукти, свързани с деца, особено на български език. Преведените неща също са страхотни и децата имат нужда да ги гледат, но когато е български продуктът е по-качествен и с отношение към нашата действителност.

Да се прави заснет продукт за телевизия е доста по-трудно, изисква повече време, за да се снима от различна гледна точка. При представлението трудността са тези 30 дни, в които са репетициите, след което става с лекота.

Не ми харесва това, което се случва в момента в света на възрастните. Всичко е много объркано, залива ни прекалено много информация. За мен двигателят на живота е любовта и се надявам хората да подхождат с повече любов към децата си.“

Театър "Арт Ленд"

“Ще пътуваме в малки населени места, за да играем представления. Сега ще сме с "Магазинче за ноти". Предстоят ни представления в Зверино, Челопек и Чипровци. При първото ни участие след пандемията децата бяха зажаднели и ни чакаха.“

Чуйте от пълния разговор в звуковия файл повече за образите, с които работи актрисата.

Снимки: facebook/julia.kolarova


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета..

обновено на 03.06.24 в 13:24

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20