Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дневниците на войната се множат

Военният дневник на ген. Владимир Вазов

Темата на предаването е войната, отразена в дневниците на съвременниците ѝ. Едно момиче от Мариупол – Альона Загреба, направи визуален дневник на случилото се в родния ѝ град. Оприличиха я на Ане Франк.

Но писмените документи за военните конфликти у нас и по света са тези, от които черпим безценна информация за историята. Говорим за дневника на софиянката Стоянка Дряновска от началото на миналия век, отразил настроенията в Балканската  и Междусъюзническата война. Говорим и за дневника на Астрид Линдгрен "Ако светът не беше лудница. Дневник от годините на войната 1939-1946", звучащ актуално и днес. Става дума и за дневниковите свидетелства на ген. Владимир Вазов и Владимир Бобошевски, за записките на Кнут Хамсун и други норвежки автори.

В беседа с Тони Николов, гл. редактор на портал "Култура" и сп. "Култура", той си припомня как е открил книгата на Стоянка Дряновска при букинист. Стоян Тачев припомня за забравения героизъм на безименни български офицери и войници, отразени в дневниците на ген. Владимир Вазов и Вл. Бобошевски, а д-р Антония Господинова, ръководител на специалност „Скандинавистика“ в Катедра по германистика и скандинавистика към СУ, споделя впечатленията си от дневника на Астрид Линдгрен и разказва за противоречивата съдба на Кнут Хамсун.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фолклорните области на България: Епизод 3 – Средна Западна България – Шоплук

В третия епизод от поредицата "Фолклорните области на България" се спираме на ярките явления, характеризиращи фолклора на един от подрегионите в Средна Западна България, а именно – Шоплука. Средна Западна България включва териториите на няколко подрегиона. От етномузиколожка гледна точка това са Шоплука, Граово и Западните покрайнини...

публикувано на 05.06.24 в 13:40

Мнемониката – тренировка за мозъка

"Мозъкът ни се тренира с решаване на задачи, като с напредване на времето те трябва да се усложняват – казва Анастасия Димитрова, преподавател и водещ на курсове и тренинги по "Мнемоника" и "Скоростно четене". – Решаването на креативни проблеми е важно, а почивката не е нищоправенето, а поемане на нова задача." В основата на мнемониката, техниката..

публикувано на 04.06.24 в 19:00
Д-р Антоан Спасов, ангиолог и флеболог

Д-р Антоан Спасов: Атеросклерозата е стареене на артериите в човешкото тяло

Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под..

публикувано на 03.06.24 в 17:23
Проф. Венета Божинова

Детска приказка за... възрастни

Твърде артистично заглавие на фона на сериозните проблеми, които поставихме в поредния брой "За здравето". Но… това бе подходът ни да "стигнем" по-лесно до съзнанието на родителите, а и на децата. Най-общо говорихме за педиатрия и за неврологичните здравословни проблеми в ранната възраст, за симптомите, които родителите трябва да следят, за..

публикувано на 03.06.24 в 14:20

Книжнината на българите католици в културната история на България – нови публикации по темата

В последните години като че ли се опитваме да разчетем една дълго стояла скрита страница от историята ни – страницата, на която пише кои са българите католици, какво са създали и какъв е приносът им за културното и духовното въздигане на българския народ във вековете, когато е бил лишен от собствена държава, от правото да живее свободно, да говори..

публикувано на 03.06.24 в 10:34