Светът е толкова по-вдъхновяващ, колкото повече успяваме да го разберем в дълбочина. А съумяваме да го опознаем благодарение на науката", казва доц. д-р Владимир Божилов – един от домакините на събитие, свързано с пролетния ден на астрономията. То ще се проведе на 7 май в Астрономическата обсерватория на СУ „Св. Кл. Охридски“ в Борисовата градина в София.
Събитието е част от системните усилия на учените от Физическия факултет на Софийския университет, свързани с комуникация на научното познание и запознаване на широката публика не само с научните достижения, но и с хората, които са се посветили на наука.
Проявата е подходяща за всички възрасти и ще позволи на посетителите да се срещнат с действащи български учени, да им задават въпроси, да се запознаят отблизо с работата им и с нейното значение за обществото.
Гостите ще могат да разберат повече и за самата обсерватория - най-старата на Балканския полуостров. Тази година тя навършва 130 години, а самата сграда е паметник на културното наследство.
Чуйте разговора с Владимир Божилов, който е сред гост-лекторите на събитието, представя акценти от програмата и не на последно място - разказва за гражданската наука и възможността всеки, който има интерес и връзка с интернет, да подпомогне съвременната наука, при това без да напуска дома си.
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg