Виенският музей "Албертина модерн", който се намира в историческата сграда Кюнстлерхаус, построена в края на 19 век, за да показва изкуството на членуващите в Сдружението на художниците, сега представя рисунки на Густав Климт за 160-годишнината от рождението на художника. Самият Климт е напуснал това Сдружение преди 125 години, за да основе групата на Виенския сецесион на хора, които смятат, че то се нуждае от нова естетика, отговаряща на духа на времето и се превръща в авангард на модернизма. Днес "Албертина модерн" е част от музея "Албертина" за представяне на изкуството на съвременни автори.
Преди няколко месеца Виена отново показа творби на Густав Климт в двореца "Белведере". Този път изложбата е концентрирана върху рисунките на Климт и позволява дълбок поглед върху начина на работата и духовния свят на майстора. Показани са шедьоври от колекцията на "Албертина", етюди от всички значими творби на художника – от парадния вход на Бургтеатър, от композициите за факултетите във Виенския университет, от Бетовеновия фриз, от портрети на известни дами от виенското общество. Представени са и рисунки от големи философски теми, каквато е вечният кръговрат на живота, както и еротични рисунки, с които Климт прави революция в изображението на голо женско тяло. Рисунките с женски фигури представят различни техни непознати аспекти. Алегоричните фигури на жизнени цикли са представени с етюди на жени, мъже и деца на различна възраст.
Чуйте повече за изложбата от разговора с Константин Брадваров.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg