Днес сдружение за "За Земята“ организира дискусията "ОткровеNO2 за азотния диоксид", която ще се проведе от 18.30 ч. при отворени врати в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала“ в София.
Гражданите в София са изложени на нездравословни нива на азотен диоксид (NO2), показва доклад на екологичното сдружение за изминалата 2021 г.
"Екологичната организация е провела целогодишно измерване в 27 точки в столицата, като в 19 от тях са измерени средногодишни стойности над законовата норма. Данните показват опасно високи нива на замърсяване, като само една от измервателните дифузни тръби показва допустима стойност. Обикновено хора, които живеят или работят близо до натоварени пътища, могат да бъдат изложени на високи нива от опасния газ“, споделя Ивайло Попов, еколог от "За Земята“, екип "Въздух в "Нашият ден".
В доклада се отправя препоръка за преоценка на разположението на станциите от Изпълнителната агенция по околната среда и Министерството на околната среда и водите. Еколозите от сдружение "За Земята“ призовават и за спешни мерки от страна на Столичната община за намаляване на замърсяването с азотен диоксид в София.
Как азотният диоксид влияе на здравето?
Азотният диоксид навлиза в човешкия организъм чрез дишането. По-голяма част от азотния диоксид се абсорбира в организма, а значителна част от него може да се задържи дълго време в белия дроб. Продължително въздействие на концентрации над 40 микрограма може да причини структурни промени в белия дроб. Краткотрайните излагания на азотен диоксид, които варират между 30 минути и 24 часа, водят до възпаление на дихателните пътища при здрави хора, както и изострят симптоми при пациенти с астма, ХОББ и други хронични белодробни заболявания.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg