Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Жюстин Томс: Добре е да знаем, че всички сме хора

Снимка: БГНЕС

"Преди да сме арменци, турци, българи, ние сме хора. Ние, жените, сме майки. Ние сме хора. Това липсва на този свят." Това каза експертът по дигитални медии и комуникации Жюстин Томс – Главен герой на предаването "Нашият ден"

"Добре е да знаем, че всички сме хора, независимо дали сме християни или мюсюлмани, партийни членове или лагеристи. Моето основно послание е, че трябва да останем  хора. Въпреки бомбите, обстоятелствата, трябва да направим всичко, за да продължим напред“, това са думите на Жюстин Томс, произнесени  на вчерашната премиерата на романа ѝ "ClairdeLune" ("На лунна светлина ").

Хей, хора, останете хора

Първият художествен роман на Жюстин Томс е плод на 10-годишен труд и е отдаден на всички репресирани и убити без съд и присъда хора, жертви на геноцида над арменците в Османската империя, Втората световна война и социализма в България. За да пише за тях, авторката е събирала разкази от няколко генерации арменци. Тя е почнала целеустремено преди към десетина години да прави изявленията с хора към началото и по време на Втората световна война, които имат мемоари от епохата.

"Няма да крия, че романът е тежък, защото обхваща една тежка епоха. Всъщност заглавието е "На лунна светлина" (“ClairdeLune”). Оптимистичното е, че за всеки има шанс винаги, шанс да намери път към себе си и път към другите. Шанс да прости, защото всички ние грешим. Шанс да разбере, че понякога амбициите и злобата трябва да отстъпят назад и да се върнем към това, че сме хора“, споделя Жюстин Томс.

Целия разговор с Жюстин Томс можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БГНЕС и изд. Ерго

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51