Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обзор на седмицата

Георги Вулджев: Приемането на еврото трябва да се отложи

При настоящите икономически реалности няма как американският газ да е по-евтин от руския

Георги Вулджев
Снимка: Стопкадър, bTV

За антикризисните мерки, за енергийното сътрудничество и за още икономически новини през седмицата – коментар в "Нашият ден" прави Георги Вулджев, член на управителния борд на БЛО и главен редактор на ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика).

Енергийно сътрудничество

"Определено енергийното сътрудничество и това, което се случва в енергетика, е най-важно в момента. Добра новина е, че вече се намират някакви алтернативни източници на газ, с оглед на спирането на газа от Русия. Това се случва, според мен, с известно закъснение. Най-вероятно, противно на това, което правителството казва, цената няма да е по-евтина на тези алтернативни доставки, защото с настоящите икономически реалности няма как американският газ да е по-евтин от руския, особено в този момент. Но е важно да се гарантира необходимото количество – това трябва да е приоритет номер 1

На местна почва – "Булгаргаз" взема малко озадачаващи решения през последните няколко седмици. Например няма прогнозни цени за българския енергиен пазар за май и юни. Регулаторът е длъжен да пуска прогнозни цени, защото от тях зависи ценообразуването на енергийния пазар. И това, че не се публикуват прогнозни цени, създава хаос най-вече за бизнеса."

Опасни комбинации

"Много опасна комбинация е този хаос заедно с растящата инфлация – през март тя надхвърли 12% и установи рекордни стойности от 2008 г. Проучване на НСИ за Индекса на потребителската увереност показва, че потребителите в момента са с най-песимистични настроения още от първата вълна на пандемията (пролетта на 2020). Комбинацията от много високи нива на инфлация, повишаващи се разходи за всички бизнеси и хаотични действия от страна на правителството и регулаторите е много опасна. Точно в този момент се очаква от държавните институции да внасят сигурност и да гарантират някаква стабилност."

Правителството се готви за нов външен дълг

"В дългосрочен план това обременява данъкоплатците. С оглед на икономическите реалности, нямаше как да не се вземе нов външен дълг тази година. Въпросът е дали абсолютно всичките нови дългове са оправдани. Според мен, първият приоритет трябваше да бъде не тегленето на нов външен дълг, а прехвърлянето на част от тези капиталови разходи, които се планират тази година, към на практика текущата сметка на държавата. Още когато се обсъждаше бюджетът, много икономисти казахме, че тези капиталови разходи е на практика невъзможно да бъдат реализирани. Това беше още преди войната да избухне. Сега последните данни за изпълнението на бюджета показват, че инвестициите са на рекордно ниски нива."

Приемането на еврото през януари 2024

"Категорично е грешка в този икономически контекст да се приема еврото и това приемане трябва да се отложи. Това е твърде важно решение, за да се взема толкова нееднозначно. Всички социологически проучвания показват, че няма демократичен мандат за това решение и трябва да се предприеме национално допитване по темата. Това ще е единственият начин, по който такова решение може да бъде легитимно

Моята лична позиция е, че ние нямаме какво да спечелим. Надявам се тези политици, които искат да ни вкарат еврото, да го направят по по-прозрачен начин – да се изготвят доклади и анализи за това какви икономически последствия се очакват за България. Скандално е, че досега няма такива доклади."

Чуйте повече от звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национализмът изживява възход, когато бизнес и граждани загубят представителност в управляващите

Защо у нас голяма част от политически партии и проекти с националистически уклон водят началото си от Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Трите "В"-та, както станаха известни през последните седмици – "Воля", "Възраждане" и "Величие" – съвсем не очертават цялата тенденция...

публикувано на 22.06.24 в 08:50

Пъстър свят

Светът на Силвия Абрашева от Пловдив е пъстър и следователно пъстър е светът и на всички онези, които носят облеклата и ползват аксесоарите и предметите за бита, които Силвия шие в малкото си ателие в пловдивския квартал "Тракия". Освен шивач и дизайнер на кройките, Силвия е и дизайнер на десените, които отпечатва на бял плат. И всичко това..

публикувано на 21.06.24 в 17:15
Георги Ганев

Борисов и Пеевски не са евроатлантици – борят се за свят, обратен на върховенството на закона

Тази седмица се навършват 10 години от фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка. Три години по-късно през 2017-а излезе книгата "Държавата КТБ" на разследващите журналисти Зорница Маркова, Росен Босев, Николай Стоянов и други колеги. Книгата бе част от проекта "КТБ: какво се случи?", чийто ръководител бе Георги Ганев , икономист, програмен..

публикувано на 21.06.24 в 16:30
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Асоциацията за жените адвокати става на 10 години

Асоциацията за жените адвокати чества своя 10-годишен юбилей. За това време тя работи в няколко основни насоки –  Защита срещу насилието  (в частност срещу домашното насилие);  Електронно правосъдие ; професионално и духовно развитие на членовете. Целите на Асоциацията са разнородни, но могат лесно да се трансформират в помощ и защита на българските..

публикувано на 21.06.24 в 15:20

След унищожителната градушка: как се справят жителите на Шипка?

В рубриката "Темите на деня" ще представим живота на жителите на град Шипка след разрушителната градушка и поройния дъжд. Ще разгледаме нанесените щети и как ще бъде възстановена "Чирпанлиевата къща" - паметник на културата от местно значение и една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка. Разговаряхме с Татяна Косекова, председател на..

обновено на 21.06.24 в 13:05