Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Високата проба поезия

"Да се откажеш от рая" на американския писател Джак Гилбърт

Снимка: изд. ДА

"Не защото е тъжно, а защото има значение" – така американският писател Джак Гилбърт говори за поезията. Той определя себе си като "сериозен романтик". През дългия си живот (жевее до 97 години) публикува пет пълни стихосбирки.

"Известен с отказа си от известност", както пише „Ню Йорк Таймс“ по повод смъртта му през 2012 г., Джак Гилбърт е един от скритите диаманти на американската поезия. Писателката Меган О’Рьорк го описва по следния начин: "Гилбърт не е просто забележителен поет. Той е поет, чиято прямота и яснота ще се харесат на много читатели... поет извън времето си, който практикува поетика на чистотата в един все по-какофоничен свят – лиричен призрак на една неслучила се литературна история“.

Стихосбирката на Джак Гилбърт "Да се откажеш от рая" ще бъде представена на 13 май от 18.30 часа в Младежкия театър "Николай Бинев" в столицата от преводача Димитър Кенаров и редакторката на превода Надежда Радулова.

За поезията и живота на американския писател Джак Гилбърт – разговор в "Артефир" с преводача на стиховете му на български език Димитър Кенаров.

"Гилбърт е от поколението на битниците. Има пролетарски произход, работи всякакви неща. Започва да пише поезия на по-късна възраст. Първата му книга прави фурор! Номиниран е за "Пулицър". Той става нещо като новоизгряващата звезда на американския поетичен хоризонт. Няколко месеца по-късно след наградите и славата решава, че поезия не може да бъде писана така. Напуска Америка и живее от място на място... Живее много скромно по свой личностен избор – да навлезе в същността на живота, да избяга от шума на цивилизацията. Това е и част от мита на романтизма. Едно отшелничество, но не и аскетизъм. Поетите се молят в "църквата на сетивата". Гилбърт успява да вкара този тип по-традиционна образност в една изключително медитативна поезия, която разкрива нещо ново, направена е по нов начин." 

Чуйте повече от звуковия файл.
Джак Гилбърт е роден през 1925 г. в град Питсбърг, щата Пенсилвания. Работи като пътуващ търговец, служител във фирма за борба с вредителите, металург. През 1962 г. излиза дебютната му стихосбирка, която го превръща в литературна знаменитост, но скоро след това той напуска САЩ и се оттегля от обществения живот. През следващите десетилетия живее в Италия, Гърция, Англия, Дания. За цялата си кариера публикува пет стихосбирки, всяка от които е оценена високо, макар че самият Гилбърт остава в публична сянка. Четвъртата му книга "Да се откажеш от рая" получава Националната награда на критиците на САЩ.


Снимки – изд. ДА и University of Arizona Poetry Center

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Русев с черно-бял дебют в киното

Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев. "Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си..

публикувано на 20.05.24 в 16:15

Българите Woomb подгряват пост-пънк легендите Whispering Sons

Макар да съществуват отскоро, това лято за българската формация Woomb ще е, меко казано, натоварено. Предстоят им серия от концерти и фестивали.  Още тази седмица Woomb ще свирят на шоукейс конференцията Spike  в Пловдив, а преди това в София, във вторник, 21 май, ще подгряват белгийците Whispering Sons . В сърцето на Woomb стоят..

публикувано на 20.05.24 в 16:10

"Рисуващите артисти" – микс от индивидуалности

Изложбата "Рисуващи артисти" в софийската галерия "Финес" обединява десет български актьори в любовта им към изобразителното изкуство. Организирана е от Олег Чернев, който вече има три самостоятелни експозиции на фотопейзажи, а идеята е заимствана от инициативата на Игор Марковски "Пеещи артисти". "Трябваха 18 месеца, за да се стигне до..

публикувано на 20.05.24 в 14:20

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочваме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включва и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58
Мария Мира Хрисова и Нейка Кръстева (от ляво надясно)

Нейка Кръстева представя Илия Темков – един рицар на музиката

Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева , журналист и автор на книгата "Илия Темков –..

публикувано на 20.05.24 в 11:30