Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid добавката влиза в пенсиите. Да, скокът ще е 20%

Бившият социален министър Минчо Коралски в “Нашият ден“

Снимка: Ани Петрова

Вече е ясна формулата, по която ще се преизчисляват пенсиите от 1 юли. Процентът няма да е еднакъв за всички възрастни, а ще зависи от пенсията. В интервю за NOVA социалният министър Георги Гьоков разясни какво точно ще се случи с пенсиите от юли.

“До този момент Covid добавката не беше елемент от пенсионната система, то беше просто добавка. Влизайки вече в пенсията, плюс тези 10%, увеличението на пенсиите става 20%, тъй като по този начин тази Covid добавката ще участва и в следващите индексации, които се предвиждат по-нататък. Това е нещото, което до този момент не се случваше, индексациите се извършваха без Covid добавката“, казва в предаването “Нашият ден“ Минчо Коралски, бивш министър на труда и социалната политика, и посочва:

“Да, пенсиите ще се увеличат с 20%, като номиналното увеличение ще нарасне тогава, когато се извърши следващата фаза, когато ще се преизчислят всички пенсии с осигурителен доход от 2021 г, поне такива са намеренията на управляващите.

Това преизчисляване ще стане лесно. Доколкото всеки един пенсионер, който се е пенсионирал в нашата страна, има индивидуален коефициент, който представлява съотношение на неговия осигурителен доход към средния осигурителен доход.“

Минчо Коралски

“Новото тук е, че тези 60 лева от Covid добавката вече стават пенсия, те до този момент не бяха такава. Те бяха по-скоро една социална помощ. Когато станат пенсия, те вече се индексират, а до този момент не се индексираха и не бяха част от пенсията. Системата е направена така, че да издържи тези увеличения.“

Ще се преодолеят ли разликите в пенсиите за една и съща професия в зависимост от годината на пенсиониране?

“Точно това се цели, когато един човек е бил близо до средния осигурителен доход, преди 10 години, когато беше извършено последното преизчисляване. Ако тогава средният осигурителен доход е бил от порядъка на 600 лева, сега пенсията ще се преизчислява при среден осигурителен доход над 1000 лева.

Очевидно ще се получи този ефект – хора с еднакъв осигурителен доход, еднакъв коефициент, но в различни години, да могат да получат сравнително едни и същи пенсии“, посочва още Коралски.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване, което ще търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Елена Шагай

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да..

публикувано на 27.09.24 в 13:09
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08