Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Зиновиев: Енергетиката ще има тотално различна форма и архитектура

Колкото по-ефективно се гарантира свободната конкуренция, толкова по-малко ще бъдат рисковете пред енергийната система и сигурността

Владимир Зиновиев
Снимка: УНСС

В състояние ли България да извърви трудния път за сигурност и устойчиво енергийно развитие? Ако оставим настрана темата за социалната справедливост, то по отношение на политическата справедливост сме на прав път?

"Има съществено несъответствие до разбирането на засегнатите социални групи от населението и по отношение на управлението на плановете за тези политики, за постигане на този преход. От друга страна, има конфронтация. Дори на ниво ЕС се водят сериозни дебати в посока дали природният газ може да е горивото на прехода, и от друга страна, доколко може да се гледа на ядрената енергетика като зелена енергия. Различните държави и различните икономики със сериозна индустриална ориентираност, в това число и енергийна индустрия, се развиват по един съвсем различен начин. Те интерпретират по интереси техните национални икономики и политики в индустрия и енергетика“. Това заяви за "Нашият ден“ доц. д-р Владимир Зиновиев, директор на Научноизследователския център по енергиен бизнес и инфраструктура в УНСС.

"Енергетиката – такава, каквато я познаваме и в България, и в Европа, а в голяма степен и в световен мащаб – ще претърпи тотално преосмисляне и ще изглежда тотално различна по форма и архитектура“, допълва експертът. 

Повече можете да чуете от звуковия файл.

Няма демократично управление, при което гражданите биха били готови да подкрепят политика, която ги лишава от самостоятелност и благосъстояние за сметка на чуждестранни корпоративни интереси. Колкото по-ефективно се гарантира свободната конкуренция, толкова по-малко ще бъдат рисковете пред енергийната система и сигурността в резултат от все още доминиращата енергийна зависимост от руския газ не само в България, но и в Европа.

"Новите технологии, които навлизат, все повече са свързани с цифровата енергетика. Например защитата на един фотоволтаичен парк, в който инвеститорите комуникират с wi-fi връзка. Това може да бъде точка на уязвимост. И като стигнете до критичната инфраструктура, хакерски атаки са повод за съществени проблеми и стресове в системата", посочва доц. д-р Владимир Зиновиев. 

Повече можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53