Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Зиновиев: Енергетиката ще има тотално различна форма и архитектура

Колкото по-ефективно се гарантира свободната конкуренция, толкова по-малко ще бъдат рисковете пред енергийната система и сигурността

Владимир Зиновиев
Снимка: УНСС

В състояние ли България да извърви трудния път за сигурност и устойчиво енергийно развитие? Ако оставим настрана темата за социалната справедливост, то по отношение на политическата справедливост сме на прав път?

"Има съществено несъответствие до разбирането на засегнатите социални групи от населението и по отношение на управлението на плановете за тези политики, за постигане на този преход. От друга страна, има конфронтация. Дори на ниво ЕС се водят сериозни дебати в посока дали природният газ може да е горивото на прехода, и от друга страна, доколко може да се гледа на ядрената енергетика като зелена енергия. Различните държави и различните икономики със сериозна индустриална ориентираност, в това число и енергийна индустрия, се развиват по един съвсем различен начин. Те интерпретират по интереси техните национални икономики и политики в индустрия и енергетика“. Това заяви за "Нашият ден“ доц. д-р Владимир Зиновиев, директор на Научноизследователския център по енергиен бизнес и инфраструктура в УНСС.

"Енергетиката – такава, каквато я познаваме и в България, и в Европа, а в голяма степен и в световен мащаб – ще претърпи тотално преосмисляне и ще изглежда тотално различна по форма и архитектура“, допълва експертът. 

Повече можете да чуете от звуковия файл.

Няма демократично управление, при което гражданите биха били готови да подкрепят политика, която ги лишава от самостоятелност и благосъстояние за сметка на чуждестранни корпоративни интереси. Колкото по-ефективно се гарантира свободната конкуренция, толкова по-малко ще бъдат рисковете пред енергийната система и сигурността в резултат от все още доминиращата енергийна зависимост от руския газ не само в България, но и в Европа.

"Новите технологии, които навлизат, все повече са свързани с цифровата енергетика. Например защитата на един фотоволтаичен парк, в който инвеститорите комуникират с wi-fi връзка. Това може да бъде точка на уязвимост. И като стигнете до критичната инфраструктура, хакерски атаки са повод за съществени проблеми и стресове в системата", посочва доц. д-р Владимир Зиновиев. 

Повече можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12
Д-р Веселин Тенев

Съсипахте я тая държава – д-р Веселин Тенев за психичното здраве на света

Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..

публикувано на 14.04.25 в 14:17