Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо да предпазваме кожата си през лятото?

Снимка: Pixabay

Не всяка слънчева светлина е еднаква. Времето от деня, сезонът и географското положение – всичко това има отношение към интензивността на слънцето.

Времето за естествена защита на кожата е по-кратко, когато сте навън по средата на деня в разгара на лятото – например, ако сте в планината, защото UVB радиацията се увеличава с увеличаването на надморската височина.

До морето пък UV лъчите се усилват чрез тяхното отразяване във водата. На тропиците, когато слънцето е в летния си зенит, UV светлината изминава по-кратък път през атмосферата на земята, което също я прави по-интензивна.

Как да се грижим за кожата си през лятото, коментира в "Нашият ден“ д-р Маргарита Къчева, дерматолог от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.

"Наблюдават се дори изгаряния на кожата в градски условия. Предупреждаваме пациенти да бъдат изключително стриктни, когато са на почивка на морето или планината. Вече има нужда да спазваме слънцезащита дори и в градски условия“, допълва д-р Маргарита Къчева.

Вредите от слънцето

Натурална защита срещу слънце няма. Когато се използват слънцезащитни продукти и слънчевото изгаряне е било възпрепятствано, след слънчеви бани кожата не във върхова форма.

Слънцето, вятърът и жегата я изсушават. Точно заради това хората не трябва да се доверяват на реклами, свързани с продукти, базирани на натурална основа.

Слънцезащитният продукт за кожа трябва да е с широк спектър на действие със слънцезащитен фактор от 30 до 50.

При леко изгаряне могат да се приложат хидратиращи и охлаждащи компреси, съветва дерматологът.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04