До 12 юни в белгийската столица се провежда фестивалът "Новият европейски Баухаус ". Предвидени са разнообразни събития, които ще показват концепциите на Европейската комисия, взаимно със експерти от разнообразни сфери, за промяна на пространството. Фестивалът е част от дейностите за разпространение на “Европейския зелен пакт".
Стилът Баухаус, който буквално означава "къща за строителство“, се изразява в създаването на предмети и сгради с достъпен дизайн.
Тази е школа за дизайн, приложни изкуства и архитектура е основана през 1919 г. във Ваймар от Валтер Гропиус.
В края на 2020 година председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен лансира инициативата за новото европейско "Баухаус“ движение.
Инициативата се основава на културата, образованието, науката и иновациите в Европа, за да превърне обещанието на Европейския зелен пакт в подобрения за нашето ежедневие.
До 2023 година се предвижда реализирането на няколко нови европейски проекти "Баухаус“ в различни държави-членки на ЕС, които да бъдат посветени на устойчивост, съчетана с изкуство и култура.
Всеки един от проектите ще има свой специфичен фокус, като например: използването на естествени строителни материали, енергийна ефективност, дигитални иновации за ефективно използване на ресурси и др.
Иронията е, че "Баухаус“ е роден в друга среда. То е спонтанно формирование на интелектуалци, които са били в уникалния исторически момент. Докато сега новият европейски Баухаус е инициатива на една мегаструктура – ЕС, споделя в "Нашият ден" архитект Мартин Микуш.
"Реките на София“ е българският финалист в наградите на Европейската комисия "Нов европейски Баухаус".
Проектът е на фондация "Колективът" и единственият български участник в надпреварата. Той акцентира върху дългосрочна инициатива за подобряване на състоянието на реките, които минават през центъра на столицата.
Перловската и Владайска река носят чиста вода от Витоша в самото сърце на столицата. Бреговете им са недостъпни за хората, откакто са канализирани в корита от дялан камък през 40-те години на миналия век.
Така реките разделят градското пространство и остават мъртва зона, която хората избягват, вместо да служат като парк и да осигуряват възможност за връзка на хората с природата в града.
Основен проблем е замърсяването на реките поради смесване на дъждовни води със софийската канализация.
"Ние не можем да избягаме от елементите на средата. Няма град, който да е изцяло урбанизиран и да е здравословен. София все още има шанса да си върне естествената среда, защото тя все още присъства. Реките са прекрасен претекст да се разшири тази връзка между застроената среда и естествения ред. Идеята за линейни паркове по реките на София е чудесна", допълва архитектът.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg