Какви са възможностите да се строи върху земеделска земя? Законът за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) има дълга история и много промени. Той урежда материята на земеделските земи.
Темата коментира нотариус Камен Каменов в предаването "Законът и Темида":
"Основно трябва да знаем по ЗСПЗЗ, че земеделските земи са тези, които са предназначени за земеделско производство и едновременно с това не се намират в границите на населените места и селищните образувания, определени с подробен Устройствен план или с околовръстен полигон; тези, които не са включени в Горския фонд; незастроени със сгради на промишлени или други стопански предприятия; почивни или здравни заведения; религиозни общности или други обществени организации; дворове или складови помещения; незаети от открити мини и кариери, енергийни, напоителни или транспортни съоръжения за общо ползване и прилежащите им части.
Начинът за използване на земята трябва да е такъв, че да не уврежда по принцип почвата и да не е в противоречие на санитарно-хигиенните, противопожарните и екологичните норми, установени от българското законодателство.
Според Разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за земята, ако има нужда и желание на собствениците да строят върху земеделските си земи, без да променят предназначението им, строителството се решава само при условие че сградите и съоръженията ще са свързани с ползването на земята. Разрешаването и извършването на строителство се осъществява при условията и по реда, установени със Закона за устройството на територията, Наредбата от 2012 г. за строителство върху земеделски земи без промяна на предназначението."
Повече можете да научите от звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg