В Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" - Самоков се откри изложбата "Самоковци в рисунките на Васил Чакъров - Чак". Тази експозиция е особено ценна за жителите на града – те пазят в сърцата си памет за художника, а той ги е обезсмъртил в своите рисунки.
Калейдоскоп от образи, съхранени във виртуозни драски с усмивка и обич... Така определя творчеството на своя знаменит баща Домника Чакърова - Даскалова.
Васил Чакъров - Чак не е от най-шумните имена, но той е голям майстор на акварела, маслената техника, рисунката и шаржа. Оглеждайки голямото наследство, което е завещал, доц. Ружа Маринска предлага един дългосрочен проект и оттогава всяка година до 2024 г., когато се навършват 90 години от рождението му, се планират по две-три изложби на различни места с различни техники и различна тематика. Васил Чакъров е работил много – просто е невероятно как е съвместявал учителската си практика с това голямо творчество.
Доц. Ружа Маринска, дългогодишен изследовател на живота и творчеството на Васил Чакъров, разказва в "Артефир":
"През есента в Дома на хумора в Габрово ще бъде показана голяма изложба "Васил Чакъров – шаржове, карикатури и колажи". А тази изложба, от една страна, е част от дългогодишен проект за представяне на творчеството на Васил Чакъров. Докато я подготвях и преглеждах огромния материал, натрупан в папките и кашоните на художника, видях, че има една част, свързана с неговото дълго житие-битие в Самоков. Макар и роден в кюстендилското село Багренци, Чакъров е прекарал целия си живот в Самоков. И е естествено той да рисува самоковци – да рисува колегите си учители, художници, поети и културни дейци от града. Да рисува учениците си...
Експозицията е любопитна, защото рисунките и шаржовете са много качествени – на нивото на всичко, което Чакъров ни е завещал. Независимо от това, че героите са местни.
Всички образи са видени от художника живо, остро и характерно – в различни техники. Любопитно е, че тази изложба по своеобразен начин е интерактивна, защото някогашните деца днес вече са хора на възраст и те се разпознават в рисунките на някогашния свой учител. Той е имал голям авторитет не само в Самоков, но и между колегите и учителите си из цялата страна.
Това е на нивото на Васил Чакъров – една качествена и висока изложба, а от друга страна – тя е приятна, любопитна и забавна. Разкрива една друга страница от творчеството му. По времето, когато рисува тези шаржове, Чакъров вече се е наложил като майстор на акварела и на други техники. Но това е било някаква негова вътрешна потребност. И ето, че е налице един материал – любопитен и интересен – който заслужава внимание и на по-широката публика."
Експозицията остава в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" - Самоков до 30 юни 2022 г.
Чуйте повече от звуковия файл.
Васил Чакъров е роден е през 1934 г. в кюстендилското село Багренци, но почти целият му професионален и творчески път преминава в Самоков. Продължител на мисията на самоковските зографи, призвани да пресътворяват света в образ и багра.
Васил Чакъров - Чак организира самостоятелни изложби в Кюстендил, в София, в Самоков. Участва в множество окръжни и общи експозиции в Съветския съюз, Полша, Унгария, Чехословакия, Дания.
Носител е на Националната награда за живопис "Захарий Зограф“, 2008 (съвместно с Магда Абазова).
Негови творби притежават Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, галериите в Кюстендил, Самоков, Благоевград, Сливен, Добрич, Балчик, Дома на хумора в Габрово, Министерството на образованието и науката, учреждения и частни лица. Творби на художника има и в Германия, Франция, Италия, Гърция, Израел, Мексико, САЩ и др.
Снимки – ХГ "Проф. Васил Захариев" – Самоков
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg