Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите проекти в Регионалния исторически музей - Търговище

Магдалена Жечева, директор на РИМ - Търговище, в програма "Христо Ботев"
Снимка: Божидар Любенов

Селището за първи път се споменава в данъчния регистър на Османската империя от 1573 година, с името Ески Джумая (Стар Петък). През 1658 година градът става административен център, а от 1934 година той e преименуван на Търговище.

Решението да се създаде музей в Търговище е взето през 1951 година. На обществени начала се правят първите стъпки по организацията и предоставяне на експонати и през 1953 година е открита постоянната музейна експозиция. РИМ-Търговище е наследник на Окръжния исторически музей, утвърден като самостоятелен институт през 1960 г. Регионалният исторически музей съхранява уникални колекции, като най-старите експонати са датирани от 7 хилядолетие пр. н.е. Те са разпределени в няколко основни отдела:

• Археология – с постоянна експозиция, разположена в сградата на бившето училище "Хаджи Руси", представяща този регион от праисторически времена до Средновековието, с уникална енеолитна култова сцена от с. Овчарово… Една от най-интересните колекции е на Кралевското съкровище. Златните и сребърните предмети са открити при проучването на тракийска надгробна могила, при село Кралево. На 7 километра от Търговище се намират останките на древния град Mиcиoниc. Πpeз 1962 година пpoф. Димитъp Oвчapoв oтĸpивa ĸpeпocт от V - VІ вeĸ, cъc зaпaзeни cтeни, виcoĸи дo 3 - 4 мeтpa. Приема се, чe градът Мисионис e възникнал още в античността и е продължил да съществува чак дo ocмaнcĸoтo нaшecтвиe в ĸpaя нa XІVвeĸ.;

• Постоянната етнографската експозиция, подредена във възрожденската Хаджиангелова къща, представя бита, традициите и народните вярвания на местното население …;

• История на България XV-XIX век и нова и най-нова история, са другите два интересни отдела, които съхраняват музейните богатства…

Временните изложби на музея се представят във фоайето на старото училище в града, известно като Славейковото училище – днес "Св. Седмочисленици", паметник на културата с национално значение. Друг интересен музеен обект е къщата музей "Никола Симов-Куруто" – виден български революционер – знаменосец на Ботевата чета. В една от експозициите са представени и документи за Ескиджумайския панаир, който е бил сред най-големите панаири в този регион през XVIII и XIX в. Панаирът е посещаван от търговци от цялата Османска империя, както и от Западна Европа. В своите пътеписи Феликс Каниц отбелязва, че австрийски кораби са превозвали до Русе тонове стоки специално за панаира. Интересът към Ескиджумайският панаир изгубва своето значение в началото на 20 в.

Госпожа Магдалена Жечева, директор на Регионалния исторически музей - Търговище, представи изложбите и новите проекти. В разговор по телефона д-р Дарин Димитров, кмет на община Търговище – поздрави служителите на музея и слушателите на предаването. По негово мнение, музеят е една от най-активните институции в града…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Бутусов

Юрий Бутусов ще бъде главен режисьор на Плевенския театър

От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..

публикувано на 23.12.24 в 17:48
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45

Предизвикателствата на алтернативното пространство ReBonkers

Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...

публикувано на 23.12.24 в 15:45
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38