На 15 юни отбелязваме Световния ден на вятъра. Това е ден за преоткриване на вятъра, неговата сила и възможности, с които може да промени нашия свят.
Европейската асоциация за вятърна енергия (EWEA) и Световният съвет за вятърна енергия (GWEC) координират Световния ден на вятъра чрез мрежа от партньори. Партньор за България е Асоциацията на производителите на екологична енергия.
Световният ден на вятъра е ден за откриването на работата, която са свършили пионерите по света. В повече от 75 страни в целия свят работят вятърни паркове, които произвеждат енергия от чист и възобновяем източник.
Предимствата на вятърната енергия
“Искам да изтъкна не толкова очевидните ползи на вятърната енергия, които са факт. Вятърът е един от най-бързо развиващи се енергийни източници и се очаква да бъде съществена част от новоинсталираните капацитети през следващото десетилетие“, казва в “Нашият ден “Габриела Тодорова, административен директор на Българската ветроенергийна асоциация, и допълва:
“Данните от предходната година сочат, че вятърната енергия е устойчива на кризата, свързана с Covid-19. Въпреки пандемията секторът допринася 37 млрд. евро към БВП на ЕС и наема над 300 000 работници.
Вятърът е най-евтиният енергиен ресурс, който намалява зависимостта от вноса на енергия. Вятърната енергия отделя нула въглеродни, серни и азотни окиси, а вятърните проекти не консумират почти никаква вода.
Въглеродният отпечатък на вятърните проекти е незначителен, като данни, една турбина изплаща емисиите от целия си жизнен цикъл за период между 6 и 9 месеца.
Проектите във вятърната енергия влияят изцяло позитивно върху местните общности, трябва да бъде акцентирано върху този факт. Те насочват ресурси в отдалечени райони, които са с ниска инвестиционна активност.
Също така вятърните паркове функционират в гарантирана симбиоза с всички други икономически сектори и работят в съответствие в биоразнообразието и защита на околната среда.“
България
“България е в благоприятната позиция да има значителен ресурс от вятър и слънце за изграждане на вятърни електроцентрали. Към настоящия момент у нас има 707 мегавата инсталирана мощност от вятърна енергия. Инвеститорският интерес е сериозен. В момента сме в процес на разработване на около 4000 мегавата нови вятърни проекти.
Изоставаме от другите страни в ЕС от гледна точка на това, че имаме съществен ресурс, но не го оползотворяваме функционално“, посочва още тя.
Разрешителен режим на строеж на ветропаркове
“Редица административни бариери продължават да забавят реализирането на нови проекти от вятърна енергия. Това е проблем, идентифициран и на ниво ЕС. Необходимо условие е да бъде опростена и съкратена процедурата по издаване на разрешителни. Ние, от Българската ветроенергийна асоциация, апелираме към ускорени законодателни и нормативни промени, които да премахнат редица несъответствия с дадени европейски насоки ида облекчат разрешителния режим на национално ниво. Целта е да се оптимизират процедурите по присъединяване на нови вятърни мощности и такива, които удължават полезния си живот и въвеждат нови по-ефективни технологии.
Трябва да се насърчат и ускорят инвестиционните намерения в страната. Райони със сериозен ветрови потенциал в България са Северна и Източна България“, казва още Габриела Тодорова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Фондация "Ела и ти" отправя покана за събитието "София и за мен". На 7 ноември в хотел "Форум" от 18 ч. ще бъде представена първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка, която обхваща 34 забележителности в София. Активистът Гергана Дойчинова споделя в "Нашият ден" колко е важно да се правят събития с хора с увреждания – а не за тях...
На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg