Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вера Карабашлиева: Не чухме състоятелна теза, която да налага вота на недоверие

Премиерът Кирил Петков в НС
Снимка: БГНЕС

Какво наистина се случва в България? В дните, в които открихме, че е възможно един граничен пункт или едни 2,5 млрд. лева, раздадени при управлението на ГЕРБ, на пътни фирми за прикрито възлагане на строителство на пътища, станало по договори за текущ ремонт и поддръжка, с което са нарушени множество закони и правила, този въпрос става все по-важен?

ПГ на ГЕРБ-СДС внесе вота на недоверие на правителствотоДПС, "Възраждане" и ИТН ще подкрепят вота на недоверие


Защо се атакува правителството?

“Дали се изпълнява поръчка в момента, не е ясно. Това поведение, което виждаме, след тази поредица от факти с разкритията на Капитан Андреево, със засилващата се роля на антикорупционен агент, води до тази реакция, която няма нищо общо, нито с парламентаризма, нито с демокрацията, нито с легитимната икономика“, казва в “Нашият ден“ икономистът Вера Карабашлиева и допълва:

Не съм чувала някаква състоятелна теза за нарушение от страна на правителството, които да налагат вот на недоверие или оставка. Те направиха свои грешки, но това дали съставлява причина. Става въпрос за една организирана политическа акция на определени партии, които имат интерес да свалят това правителство, защото то спира определени техни интереси. Това директно ни поставя въпроса – ние трябва ли изобщо да се стремим към разширяване на ЕС, трябва ли изобщо да се стремим към парламентаризъм.

В по-голямата картина това е желание за дискредитиране на демокрацията, когато всеки бива свален, оплют, атакуван, без да се дават аргументирани доказателства, всъщност ние атакуваме самия процес. Това е много опасно от една страна с много ниска демократична традиция и култура като България. Много тежки нарушения останаха ненаказани, много пари останаха непотърсени. Не дискутираме какво се случва по същество, а се замерят със скандали и компромати“, казва още Карабашлиева.

Големият залог

Според нея е атакувана идеята за либералната демокрация: “Намираме се в ситуация на война, насочена не просто от Русия към Украйна, това е война на един авторитарен и нечовешки режим срещу всички демокрации и либерални общества.“

РСМ

“Темата за РСМ беше абсолютно изкуствено обърната в една бомба със закъснител и много хора, които разбират, че това не е правилното поведение на България, останаха в техния си кръг. Техните гледни точки не стигнаха до по-широкия обществен дебат именно защото сякаш правителството се опита да работи с опозиционната гледна точка – да опита да включи тези, които го критикуват, вместо да включи тези, които го подкрепят. По този начин пропусна лидерската си позиция. Опитът да се угоди на всеки всъщност показва слабо лидерство“, казва още Карабашлиева и допълва:

“Бюджетът по-скоро е претекст за вота на недоверие, отколкото реално причина. София би трябвало да оцени изключително трезво кой заплаща и кой е съюзник в тази война, защото ние наистина се намираме в ситуация на война. Нещо, за което, сме абсолютно неподготвени“.

България след избори – накъде?!

“Повече ме притеснява как ще изглежда България преди едни възможни избори. Минахме процес на служебно правителство, което не ми дава основание да очаквам проевропейска позиция на възможното правителство, а напротив – проруска. Президентът Радев беше доста колеблив в началото на войната, Стефан Янев създава проект с определена проруска насоченост.

Видяхте, че хората, които вярваха на партията на Слави Трифонов като фактор на промяната и гласуваха, за да бъде свален един режим, бяха доста разочаровани. Очаквам тази партия да излезе от големите резултати.

За съжаление очакваме и възход на “Възраждане“, които абсолютно безнаказано се разпореждаха с общинска собственост в София и не понесоха дори търсене на отговорност за своето агресивно поведение в парламента - беше използван език на омразата, без изобщо да се потърси сметка“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30