Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Мексико сити е разнообразно и пъстро, но си пазете чантите

Към Теотиуакан в Мексико с Булеварда на мъртвите и Пирамидите на Слънцето и Луната е пътешествието с Лора Лукова. Тя от малка проявява огромен интерес както към родния си език, така и към чуждите. Тази страст я подтиква да се захване едновременно с английски, испански, френски и португалски. А напоследък и с малко чешки, защото учи журналистика и комуникации в Англо-американския университет в Прага. Лора е един от най-младите членове АБУЖЕТ на българската секция от световната федерация на пътуващите писатели.

За г-ца Лукова пътешестването е начин на живот и ѝ позволява да практикува едно от хобитата си – фотографията. Останалите ѝ интереси са четене, писане, лингвистика, плуване. Снима видеа на испански за YouTube. Някои от тях са за Мексико сити, където също ще ви отведем.

Мексиканската столица е един от най-многолюдните градове в света със своите 22 милиона жители, според данни на ООН от 2015 година. Колко ли са в действителност? Това не знае дори и нашата събеседничка, с която разговаряме по телефона от Прага.

Но понеже става дума за Мадоната от Гуадалупе, нека ви разкажа легендата за нея. Новопокръстен ацтека на име Хуан Диего през ХV век сънувал Майката Божия, която му казала, че на този хълм трябва да ѝ бъде издигнат храм. Той веднага отърчал при испанския епископ, който го напъдил. Разбира се, защо Богородица да се явява на някакъв си ацтека, вместо на самия Божи наместник?! Дева Мария отново споходила сънищата на местния и заявила, че ще му даде няколко доказателства. Накарала го да отиде на хълма, където за една нощ изникнал чудно красив розов храст. "Ще обереш цветовете и ще ги сложиш в чаршаф така, че никой да не ги вижда. И ще ги занесеш на епископа. Там ще развиеш платното. А докато изпълняваш повелята ми много болният ти чичо ще оздравее напълно", напътила го Богородица.

Когато ацтеката за пореден път се представил пред Божия служител и развил изтъканото платно, изпод розите се показал неръкотворен образ на Дева Мария. Пред него продължават да се покланят богомолците. И понеже е доста по-мургава от официалния католически вариант, я смятат за закрилницата на Мексико. И заради тена на ацтека.


Тъкмо се бях отчаяла от думите на Лора за престъпността в Мексико сити и тя накрая оправи нещата. Честно казано, когато аз бях там, полицейското присъствие беше толкова осезателно, че дори и уличните търговци не досаждаха на туристите. Но ако сега ще ходите, пазете си чантите, съветва г-ца Лукова.

Снимки: Лора Лукова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20