Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Мексико сити е разнообразно и пъстро, но си пазете чантите

Към Теотиуакан в Мексико с Булеварда на мъртвите и Пирамидите на Слънцето и Луната е пътешествието с Лора Лукова. Тя от малка проявява огромен интерес както към родния си език, така и към чуждите. Тази страст я подтиква да се захване едновременно с английски, испански, френски и португалски. А напоследък и с малко чешки, защото учи журналистика и комуникации в Англо-американския университет в Прага. Лора е един от най-младите членове АБУЖЕТ на българската секция от световната федерация на пътуващите писатели.

За г-ца Лукова пътешестването е начин на живот и ѝ позволява да практикува едно от хобитата си – фотографията. Останалите ѝ интереси са четене, писане, лингвистика, плуване. Снима видеа на испански за YouTube. Някои от тях са за Мексико сити, където също ще ви отведем.

Мексиканската столица е един от най-многолюдните градове в света със своите 22 милиона жители, според данни на ООН от 2015 година. Колко ли са в действителност? Това не знае дори и нашата събеседничка, с която разговаряме по телефона от Прага.

Но понеже става дума за Мадоната от Гуадалупе, нека ви разкажа легендата за нея. Новопокръстен ацтека на име Хуан Диего през ХV век сънувал Майката Божия, която му казала, че на този хълм трябва да ѝ бъде издигнат храм. Той веднага отърчал при испанския епископ, който го напъдил. Разбира се, защо Богородица да се явява на някакъв си ацтека, вместо на самия Божи наместник?! Дева Мария отново споходила сънищата на местния и заявила, че ще му даде няколко доказателства. Накарала го да отиде на хълма, където за една нощ изникнал чудно красив розов храст. "Ще обереш цветовете и ще ги сложиш в чаршаф така, че никой да не ги вижда. И ще ги занесеш на епископа. Там ще развиеш платното. А докато изпълняваш повелята ми много болният ти чичо ще оздравее напълно", напътила го Богородица.

Когато ацтеката за пореден път се представил пред Божия служител и развил изтъканото платно, изпод розите се показал неръкотворен образ на Дева Мария. Пред него продължават да се покланят богомолците. И понеже е доста по-мургава от официалния католически вариант, я смятат за закрилницата на Мексико. И заради тена на ацтека.


Тъкмо се бях отчаяла от думите на Лора за престъпността в Мексико сити и тя накрая оправи нещата. Честно казано, когато аз бях там, полицейското присъствие беше толкова осезателно, че дори и уличните търговци не досаждаха на туристите. Но ако сега ще ходите, пазете си чантите, съветва г-ца Лукова.

Снимки: Лора Лукова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25