Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Мексико сити е разнообразно и пъстро, но си пазете чантите

Към Теотиуакан в Мексико с Булеварда на мъртвите и Пирамидите на Слънцето и Луната е пътешествието с Лора Лукова. Тя от малка проявява огромен интерес както към родния си език, така и към чуждите. Тази страст я подтиква да се захване едновременно с английски, испански, френски и португалски. А напоследък и с малко чешки, защото учи журналистика и комуникации в Англо-американския университет в Прага. Лора е един от най-младите членове АБУЖЕТ на българската секция от световната федерация на пътуващите писатели.

За г-ца Лукова пътешестването е начин на живот и ѝ позволява да практикува едно от хобитата си – фотографията. Останалите ѝ интереси са четене, писане, лингвистика, плуване. Снима видеа на испански за YouTube. Някои от тях са за Мексико сити, където също ще ви отведем.

Мексиканската столица е един от най-многолюдните градове в света със своите 22 милиона жители, според данни на ООН от 2015 година. Колко ли са в действителност? Това не знае дори и нашата събеседничка, с която разговаряме по телефона от Прага.

Но понеже става дума за Мадоната от Гуадалупе, нека ви разкажа легендата за нея. Новопокръстен ацтека на име Хуан Диего през ХV век сънувал Майката Божия, която му казала, че на този хълм трябва да ѝ бъде издигнат храм. Той веднага отърчал при испанския епископ, който го напъдил. Разбира се, защо Богородица да се явява на някакъв си ацтека, вместо на самия Божи наместник?! Дева Мария отново споходила сънищата на местния и заявила, че ще му даде няколко доказателства. Накарала го да отиде на хълма, където за една нощ изникнал чудно красив розов храст. "Ще обереш цветовете и ще ги сложиш в чаршаф така, че никой да не ги вижда. И ще ги занесеш на епископа. Там ще развиеш платното. А докато изпълняваш повелята ми много болният ти чичо ще оздравее напълно", напътила го Богородица.

Когато ацтеката за пореден път се представил пред Божия служител и развил изтъканото платно, изпод розите се показал неръкотворен образ на Дева Мария. Пред него продължават да се покланят богомолците. И понеже е доста по-мургава от официалния католически вариант, я смятат за закрилницата на Мексико. И заради тена на ацтека.


Тъкмо се бях отчаяла от думите на Лора за престъпността в Мексико сити и тя накрая оправи нещата. Честно казано, когато аз бях там, полицейското присъствие беше толкова осезателно, че дори и уличните търговци не досаждаха на туристите. Но ако сега ще ходите, пазете си чантите, съветва г-ца Лукова.

Снимки: Лора Лукова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кремена Сьодерстрьом – българката, която преобразява едно проблемно училище в Швеция

Срещаме се в София ден преди годишното събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час", в което е поканена като лектор. Историята на личния ѝ път в образователната система е вълнуващ разказ за амбиция, смирение, упорит труд, осъзнати цели, кураж, последователност и огромна любов към хората. Завършила е лингвистика и журналистика в..

публикувано на 05.05.24 в 10:12

Битка за всяка българска дума

"Какво е да не разбираш езика на училището?" – под този надслов основното училище "Христо Ботев" в свиленградското село Левка организира кръгла маса с участието на представители на Регионалното управление на образованието, Хасково и на катедра "Български език като чужд" на Софийския университет. Въпросът може да се тълкува по различен начин..

публикувано на 04.05.24 в 08:09
проф. Илза Пъжева

Защо определени биологично активни вещества са токсични за човешкия организъм?

Илза Пъжева е професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство към Българската академия на науките, където ръководи секция "QSAR и молекулно моделиране " . Тя е доктор на биологическите науки и член-кореспондент на БАН. Била е стипендиант на германската фондация " Александър фон Хумболт " и председател на Хумболтовия съюз в..

публикувано на 02.05.24 в 17:00

Международен договор в защита на Световния океан очаква ратификация от страните членки на ЕС

В края на април Европейският парламент прие Международния договор на ООН за защита на океаните. Споразумението по Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право относно опазването и устойчивото използване на морското биологично разнообразие на районите извън националната юрисдикция е известно като  Споразумение за BBNJ   и беше..

публикувано на 02.05.24 в 09:36

Борис Шивачев – писателят, пътешественикът, испанистът, социалният мислител

В българската култура има имена за широката публика почти неизвестни, но за развитието ѝ – безценни. Такъв е Борис Шивачев (1902-1932), рано отишлият си от света (ненавършил 29 години) забележителен българин: бил в Аржентина, запознал се и дълбоко проникнал там в испаноезичната култура и литература, неуморен техен пропагандатор и популяризатор..

публикувано на 01.05.24 в 18:05