Какво означава "национален предател“ – изразът, който се превръща в мото за сваляне на правителството на България, коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на ИТН ("Има такъв народ"), и Емил Соколов, доктор по история от University of Exeter, Великобритания.
Какво означава национален предател
Тошко Йорданов: "Човек, който предава националните интереси. България има национален интерес, като нация. По отношение на Северна Македония той се изразява в: становище на Консултативния съвет при президента, решение на НС и огромна обществена подкрепа. Тоест, има и документи, на които са се подписали всички политически партии или са изявили съгласие с тях. Това са емоционални неща, които са важни – от една страна, има юридическа част, а от друга страна, има и емоционална част. От там нататък, всеки, който се опитва да заобиколи този национален интерес, извършва национално предателство спрямо нацията."
Не е ли национално предателство, когато предоставиш на вражеска държава своята държава? Кой е нашият враг всъщност?
"Аз говоря, че един човек се опитва да извърши национално предателство и това е премиерът Кирил Петков."
Коя е вражеската държава?
"Не става дума за вражеска държава. Не е само това национално предателство. За какво са, да речем, шпионите, които работят за чужда държава?"
Той за чия чужда държава е работил?
"Питайте го."
Той е разговарял с хора от ЕС, а не с вражеска държава."
На това място г-н Йорданов прекрати интервюто, взето в НС на 16.06.2022, и си тръгна.
Емил Соколов:
Какво е национално предателство
"Целият ИТН работят с една митологема, която не почива на реални факти, че има някакъв абстрактен национален интерес, който се гради на един още по-абстрактен национален консенсус, че ние не трябва да допускаме Северна Македония в ЕС в момента. Разбира се, коронният номер на всеки популист е да използва някакъв несъществуващ консенсус в обществото, когато самият той не може да защити позицията си и когато между политиците в една държава няма разбирателство по дадена тема.
Ако трябва да говорим с факти, още от Възраждането до Втората Световна война нашият национален интерес винаги е бил ние да сме възможно най-близки с Македония (тогава), колкото позволяват обстоятелствата. Тоест, България и Македония да вървят заедно, ръка за ръка. В наши дни единственият начин да бъде реализиран този идеал е, като допуснем Македония до ЕС, където вече двете държави България и Северна Македония биха могли да се интегрират по-добре.
Ветото първоначално беше замислено като инструмент, който някак си да изглади неразбирателствата между нашите две страни, но това не се получи. Виждаме, че всъщност заради него България и Северна Македония се раздалечават от 2017 г., когато бе наложено ветото. Което пък на свой ред означава, че ветото работи срещу националния интерес на България.
Нарекоха Кирил Петков "национален предател" не защото е искал да вдигне ветото на България за Северна Македония и въобще да не се погрижи за правата на българите там. Идеята беше ЕК да бъде гарант за преговорите, когато вдигнем ветото, и в случай че те са неуспешни, ветото отново да бъде поставено."
Защо България има интерес Северна Македония, Албания и други балкански държави да са част от ЕС
"Поради простата причина, че в Северна Македония конкретно много силно влияние в момента имат Сърбия и Русия. Идеята е с влизането на Северна Македония и в ЕС да бъдат укрепени Балканите срещу руското влияние. Оттам да последва по-добро политическо единство и икономическо благоденствие на Балканите. Ако Северна Македония влезе в ЕС, влиянието на Русия там категорично ще е по-малко."
България и руското влияние
"В България имаме сериозен проблем с руското влияние и за съжаление, това, че сме членове на ЕС и НАТО, не помага не защото е невъзможно да помогне, а защото ние не искаме да се отърсим от това влияние. В момента в НС има партии като тази на г-н Костадин Костадинов, които открито афишират, че са за промяна на геополитическата ориентация на страната ни – за излизане от ЕС и НАТО. За съжаление, те срещат някаква подкрепа в обществото.
По-големият проблем всъщност е как една такава партия като "Възраждане" бива използвана и от ГЕРБ, и от ДПС, и от ИТН, които са се заявили като евроатлантически партии, но те използват "Възраждане" като бухалка срещу сегашните управляващи, което е много опасно.
Опасно е, защото така подкрепата за "Възраждане" може доста да се увеличи и това от страна на ГЕРБ, ДПС и ИТН е направо национално безотговорно поведение. Те в момента легитимират "Възраждане" като нормална партия, която едва ли не би могла да бъде естествен коалиционен партньор. А това не е така!
Така наречената "нова четворна коалиция" от ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и ИТН, която се образува в НС, няма нищо общо идейно, поне така ни се иска да вярваме. Очевидно, значи, някакви други интереси ги сплотяват. Вероятно е да са бизнес интереси.
Според мен това, което ИТН правят, е дефиницията на "национално предателство", бивайки в колаборация с "Възраждане", ИТН всъщност помагат на Русия да дестабилизира българската политическа система. И това също важи и за ГЕРБ, и за ДПС. Всъщност, това е националното предателство."
Прогноза
"Едва ли ще може да се сформира правителство в рамките на този парламент, най-малкото защото ГЕРБ, ДПС, ИТН и "Възраждане" разбират имиджовите щети, които ще им нанесе сформирането на правителство между тях. По всяка вероятност отиваме на избори, на които избори, разбира се, според мен, основната тема ще бъде точно това – искаме ли ние да бъдем част от свободния свят на ЕС и НАТО, или имаме някакво друго виждане как трябва да се развива България. Това ще е залогът на тези бъдещи избори."
Защо се стигна дотук
"Аз съм историк. Ще говоря само с факти. Няма как ГЕРБ и ИТН, и "Възраждане" да са близки идейно, значи има нещо друго. Да видим какво се случи през последния месец: 200-300 милиона на година е губила държавата заради корупцията на Капитан Андреево, българската граница е била отдадена на частна фирма. След като тази схема беше разкрита и спряна, стана ясно, че последното правителство на г-н Борисов е давало 2,5 милиарда незаконно за строителство на пътища. И някак си магически след това Слави Трифонов се появява, казва нещо си за Македония, за македонски песни, излезе от коалицията и се сформира ново парламентарно мнозинство, което цели да свали сегашното управление, което направи тези разкрития. Това са фактите и те много ясно показват кой се засегна, чии интереси бяха засегнати и защо стигнахме до тази наистина грозна ситуация в момента, в която хора говорят за "национално предателство", докато извършват такова."
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg