Какви са приликите и разликите между днешните събития и онези през далечната 1992 г.? Тогава първото демократично правителство на Филип Димитров беше свалено от власт, много преди да му изтече мандатът. И тогава политическата драма болезнено отекна върху очакванията на избирателите, важните реформи бяха отложиха, появи се правителство, което даде шанс на организираната престъпност да завладее държавата.
Обикновено политолозите изтъкват решаващата роля на ДПС за вота на недоверие, но според проф. Евгений Дайнов през 1992 г. не ДПС сваля правителството, а т.нар. "сини мравки". Това бяха група недоволни депутати от СДС, някои от които впоследствие акостираха в БСП, а други след години се оказаха кредитни милионери.
Как и защо бе провален първият опит за демократизация на страната, успех или провал бе управлението на младите и неопитни политици от синята идея, или всичко беше организирано от задкулисието, начело с бившите кадри на ДС.
В разговора участват свидетелите на онези исторически събития политиците Филип Димитров, Иван Сотиров, Цоньо Ботев и журналистът Тодор Токин.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg