Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Дойчев: Нови избори ще причинят още по-голямо раздробяване в парламента

Снимка: Ани Петрова

Вотът на недоверие, внесен от ГЕРБ-СДС срещу правителството на премиера Кирил Петков, успя. Така кабинетът на доскорошната четворна коалиция, от която наскоро се отцепи ИТН, не събра нужните 121 гласа в пленарната зала, за да се задържи на власт. За вота гласуваха 123 народни представители, против 116, въздържалите се нямаше.

“Вчера беше един сложен, напрегнат и труден политически ден за България, в който беше пропуснат шансът да се потърси друга логика в политическите отношения. Да се премине от логиката на конфронтацията и взаимното неразбиране между партиите в логика на търсене на възможен консенсус“, казва в “Нашият ден“ политологът Момчил Дойчев и допълни:

“ГЕРБ направи една добра стъпка за България, насочена към преодоляване на ветото и приемане на предложението на Европейския съвет. Възможно е това да послужи за основа за търсене на съгласие за евроатлантическия център на българската политика.“

Нови избори

“За да се преодолеят различията между партиите, би следвало да се направи един по-дълбок анализ на причините, довели до поредната политическа криза. Според мен тя няма да се реши с нови избори. Те могат да доведат до още по-голямо раздробяване на политическото цяло на България и до още по-несъвместими и непримирими една с друга позиции. Не може да се действа с простата политическа логика – ще бием на избори, трябва да знаем какво идва после.


В самата логика на построяването на това правителство имаше много дефекти. Много е трудно, когато си нарекъл своя политически опонент “мафиот“ и “престъпник“, след това да търсиш съгласие с тази политическа сила, която вече си обвинил“, посочи още Дойчев.

Той смята, че евроантлантическата логика е ПП и ДБ да могат да работят с ГЕРБ:

“Това може да състави едно стабилно мнозинство, базирано на принципи и ценности, а не на вражди и несъгласия. Осъзнавам, че в настоящия момент това е абсолютно невъзможно.“

Спорен него у нас са много тежки олигархичните зависимости, зависимостите от руската олигархия, зависимостта на България от моделите, които не могат да се свържат с човек или с партия, но са проникнали във всички слоеве на обществото. Тук става дума и за манталитета на хората, които трябва да се образоват политически. Това изисква продължителни усилия.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40