Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дали актуализацията на бюджета ще доведе до икономическа криза?

Владислав Панев: Силно преувеличено е твърдението, че държавата е свършила парите

Владислав Панев
Снимка: БГНЕС

Ясно е, че 2022 г. е много динамична година. Затова се налага и актуализация на бюджета, която беше гласувана на първо четене. Днес изтича срокът по предложенията за актуализацията на държавния бюджет. Ще бъдат ли обезпечени така парите на държавата, че да има за всички?

"Очаквам утре или в началото на другата седмица да гледаме бюджета на второ четене, както валят предложения много. Вероятно е опозицията, която говореше за икономическа и финансова стабилност, да допусне много повече разхищения на бюджета. И България да се озове в някаква нова финансова криза", казва в "Нашият ден" народният представител от ДБ Владислав Панев.

"Държавният дълг намалява – и номинално тази година, и като процент от БВП от 21% от него. Резервите на правителството се увеличават – сега са 8,2 млрд. лв. Силно преувеличено е твърдението, че държавата е свършила парите", допълва експертът.

Владислав Панев изрази увереност, че ще има достатъчен брой депутати (над 121), които да приемат най-нужните мерки за актуализацията на бюджета – да защитят доходите на пенсионерите, на най-бедните и в същото време да намалят ДДС на комуналните услуги от 20 на 9% (парно, вода, газ, цени на хляба).

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тервел-Любомир, или как младите визионери променят страна ни?

Тервел-Любомир е на възраст, когато повечето младежи са в началото или средата на студентските си години. За разлика от тях, той вече е завършил висшето си образование в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София и е успял да регистрира свой стартъп. Неговото начинание е свързано с два от многото му интереси – биотехнологиите и квантовите..

обновено на 23.05.24 в 11:43

Що е то елитно образование?

Що е то елитно образование? В технологичното време, в което растат децата, имайки достъп от най-ранна възраст до различни езици, екрани и медии, как се преподава в едно престижно българско училище – разговор в "Нашият ден" с Александър Чакмаков , директор на Първа английска езикова гимназия . По думите на Чакмаков учителството е вътрешно..

публикувано на 23.05.24 в 10:35
Румен Джагаров

Да се преместиш на село. Носталгия, мечта или вид протест?

Румен Джагаров е млад архитект, който преди време разказа пред нашите слушатели как скицира стари къщи, за да ги съхрани в паметта ни. Той е представител на поколението "Z", отраснал в големия град, но виждащ бъдещето си в малко населено място.  За живота си в Ново село, трудностите, но най-вече за хубавите страни, говори самият Румен в рубриката..

обновено на 23.05.24 в 09:52
Радка Аргирова

Ваксина срещу HIV – защо чак сега?

Епидемията от СПИН, която започна преди 45 години, остава един от най-големите предизвикателства за медицината. През тези години учени и лекари се стремят към разработването на ефективна ваксина срещу HIV (Human Immunodeficiency Viruses, човешки имуннодефицитни вируси) . Наскоро започнаха клинични изпитания на обещаващи разработки, които могат да..

обновено на 23.05.24 в 09:19

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55