Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антони Герасимов

На Изток или на Запад?

Антони Герасимов
Снимка: Facebook/ Антони Герасимов

Една и съща тема ли е войната в Украйна и политическата война в България? В края на един особено важен месец политическият анализатор от фондация "Стража" Антони Герасимов прави своя анализ на събитията.

"При толкова интензивни международни отношения е неизбежно те да влязат мощно във вътрешната политика на една държава като нашата, особено когато тя се намира толкова близо до линията на съприкосновение между вече оформили се два полюса в глобалната система. Тъй като България се намира традиционно в изконната сфера на влияние на Русия още от 18-и век, е неизбежно тази тема да започне малко по малко да доминира вътрешната политика, особено когато става въпрос за ценностни различия и фундаментите на някои партии и тяхната геополитическа ориентация.

За съжаление, това, което наблюдаваме в българския политически живот, е едно многоспектърно поведение. В момента имаме една особена ситуация, в която успоредно съществува тази борба между Изтока и Запада (прозапад и произток). Има вече една подготовка за избори, които трябва да обслужват все пак електорални интереси. Именно поради тази причина става много трудно да се отдели кое поведение спада в категорията борба между Изток и Запад и тези вътрешнопартийни и вътрешнополитически боричкания, присъщи за по-спокойни периоди от историята. 

Заради войната политическата ни система е изключително фрагментирана и турбулентна. Много е трудно да се говори за истинските намерения на партиите за бъдещето на Европа. Например ГЕРБ по време на своя мандат с тяхната активна помощ се построи този Южно-турско-балкански поток, което се оказа всъщност силен инструмент за натиск върху Източна Европа от страна на Русия. И ГЕРБ, които се опитват да се легитимират отново като проевропейски стълб, който ще противостои на БСП. Много е трудно да се определи в каква посока вървят партиите – искрени или не.

Отменянето на ветото над Северна Македония е голям пробив от страна на българската дипломация. Тук имаше доста сложна конфигурация, докато се стигне това решение от страна на ПП, ДП, ГЕРБ и ДПС. Това беше глътка свеж въздух за страната ни."

Чуйте повече от звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28