Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антони Герасимов

На Изток или на Запад?

Антони Герасимов
Снимка: Facebook/ Антони Герасимов

Една и съща тема ли е войната в Украйна и политическата война в България? В края на един особено важен месец политическият анализатор от фондация "Стража" Антони Герасимов прави своя анализ на събитията.

"При толкова интензивни международни отношения е неизбежно те да влязат мощно във вътрешната политика на една държава като нашата, особено когато тя се намира толкова близо до линията на съприкосновение между вече оформили се два полюса в глобалната система. Тъй като България се намира традиционно в изконната сфера на влияние на Русия още от 18-и век, е неизбежно тази тема да започне малко по малко да доминира вътрешната политика, особено когато става въпрос за ценностни различия и фундаментите на някои партии и тяхната геополитическа ориентация.

За съжаление, това, което наблюдаваме в българския политически живот, е едно многоспектърно поведение. В момента имаме една особена ситуация, в която успоредно съществува тази борба между Изтока и Запада (прозапад и произток). Има вече една подготовка за избори, които трябва да обслужват все пак електорални интереси. Именно поради тази причина става много трудно да се отдели кое поведение спада в категорията борба между Изток и Запад и тези вътрешнопартийни и вътрешнополитически боричкания, присъщи за по-спокойни периоди от историята. 

Заради войната политическата ни система е изключително фрагментирана и турбулентна. Много е трудно да се говори за истинските намерения на партиите за бъдещето на Европа. Например ГЕРБ по време на своя мандат с тяхната активна помощ се построи този Южно-турско-балкански поток, което се оказа всъщност силен инструмент за натиск върху Източна Европа от страна на Русия. И ГЕРБ, които се опитват да се легитимират отново като проевропейски стълб, който ще противостои на БСП. Много е трудно да се определи в каква посока вървят партиите – искрени или не.

Отменянето на ветото над Северна Македония е голям пробив от страна на българската дипломация. Тук имаше доста сложна конфигурация, докато се стигне това решение от страна на ПП, ДП, ГЕРБ и ДПС. Това беше глътка свеж въздух за страната ни."

Чуйте повече от звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53