Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Светла Коева: За езиковите технологии и езиковите ресурси

Снимка: БГНЕС

Тя е една от най-авторитетните езиковеди в страната. Научните ѝ интереси са в областта на компютърната лингвистика и обработка на езика. Научно и професионално, тя е основен изследовател и координатор при осъществяване на няколко големи и сериозни проекта дигитални бази с езикови ресурси – българският WordNet (БулНет), Българският национален корпус и др. 

Днес в ролята на Главен герой влиза езиковедът проф. д-р Светла Коева, ръководител на Секцията по компютърна лингвистика при БАН и дългогодишен директор на Института за български език към БАН.

Ето какво споделя проф. д-р Светла Коева: "Моето призвание е компютърната лингвистика, тъй като аз станах докторантка по структурна, приложна и математическа лингвистика. Тогава преди 30 години компютърната лингвистика се наричаше математическа. Преди това съм завършила българска филология. Това е малко странно, защото, докато съм била ученичка, винаги всички около мен са смятали, че ще кандидатствам с математика и промених решението си в последните месеци на 11 клас".

Съвременното езикознание е точна наука, твърди езиковедката. И допълва: “Фактът, че се разбираме по между си, е, че езикът се подчинява на правила, които сме овладели, докато сме били малки. Когато учим чужд език, трябва да разберем правилата, за да можем успешно да го използваме“.

Компютърната лингвистика се занимава с теоретични и приложни изследвания в областта на компютърната обработка на естествените езици.

"Тя е красива, точна и полезна наука и съчетава области като математиката, лингвистиката, информатиката – все точни науки. Приложенията на компютърната лингвистика вече от доста време обикалят и все повече навлизат в нашия живот и все повече ни помагат при обработката на различен тип информация", казва проф. д-р Светла Коева.

В съвременния глобализиран свят езиковите бариери възпрепятстват междуезиковата комуникация и свободния поток на знания и информация. Езиковите технологии, особено многоезиковите, могат да помогнат за преодоляването на езиковите бариери и да внесат значителни подобрения в областта на търговията, администрацията, политиката, комуникацията и междукултурното разбирателство. 

Цялото интервю с проф. д-р Светла Коева можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30