Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как възпитаваме патриотизма у българските деца?

архив Сдружение "Младежки гвардейски отряди”
Снимка: Сдружение "Младежки гвардейски отряди”

Сдружение "Младежки гвардейски отряди” е създадено през 2018 година от д-р Денислава Ангелова, Николай Антонов и Александра Римпопова. Целта на Сдружението е да възроди патриотичното чувство в подрастващото поколение, както и да се възпитават децата в дух на обич към българската история и традиции. Докосването до гвардейската униформа, която е реликва в нашата история и настояще, стимулира децата да я носят, почитат, но и да се учат от нея.

В "Нашият ден" д-р Денислава Ангелова, председател на Сдружение "Младежки гвардейски отряди”, припомня, че преди много в Кърджали се създава първият ученически  отряд. "Преди десетина година ме поканиха да се включа на тяхно мероприятие, бях впечатлена от духа, който тези млади гвардейци, тези ученици носеха в себе си. Няма нищо по-хубаво да усещаш България във всяко едно дете, младеж или възрастен. Понякога възрастните забравят онова чувство, което кара кожата ти да настръхне, когато чуеш химна, когато видиш гвардеец, когато се докоснеш до нещо истинско българско. Това е поводът в Плевен да създадем втори ученически отряд  и в следствие на него цялото сдружение."

Към момента има 12 гвардейски ученически отряда, три оркестъра и до края на 2022 г. ще бъдат създадени още четири отряда, включително и студентски отряд. 

"Децата са преуморени от това да бъдат глобални. Те просто имат нужда да почувстват историята такава, каквато е. Да се докоснат до българския гвардеец", твърди Ангелова.

За началото на август месец е планиран и първият лагер за деца гвардейци.

Цeлия разговор с д-р Денислава Ангелова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка - архив Сдружение "Младежки гвардейски отряди” 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37