В разгара на лятото – свеж полъх в културния пейзаж на столицата – Фестивалът за експериментално изкуство 180°. Това е деветото издание и от 23 до 29 юли 180° окупира пет артлокации, пет културни пространства в столицата – Топлоцентрала, Гьоте-институт, Студентски дом, "Фабрика 126" и "Дъ степс" – за да покаже различни лица на съвременното изкуство.
180° е алтернативата за млади артисти, които искат да се отдалечат от правилата в изкуството и да развият своите иновативни идеи. 180° е светът, в който традициите не са това, което бяха. 180° представя познатите ни изкуства в различна, неочаквана светлина.
Тази година 180° – Лаборатория за иновативно изкуство – отново ще предостави пространство за взаимодействие между експерименталните музика, танц, театър и визуални изкуства в столицата.
На 23 юли Топлоцентрала София от 19:30 ч. в деня на откриването си 180° представя пърформанс на ученици от столичните училища по изкуствата, създаден в рамките на лабораторията за креативност (част от 180° Community Lab 2022), ръководена от артистите Ксения Раввина, Михаела Добрева и Александър Хаджиев. Също така по традиция 180° ще провокира публиката с експериментална изненада с отворен край, която ще представи всички участници и темата на фестивала.
На 25 юли в Топлоцентрала София от 18:30 ч. Резултати и панел от симпозиума "Ролята на изкуството в обществото". Симпозиумът "Ролята на изкуството в обществото" е част от програмата 180° Community Lab, която тази година задава един от най-важните въпроси за развитието на културата – каква е ролята на изкуството и артистите в обществото. През последните години изкуството често е поставяно в категорията "развлечение и свободно време", но дали това е истинската му функция? Необходима ли е промяна? Каква трябва да бъде тя? Има ли обществото нужда от изкуство? Доколко независим е свободният сектор?
За поредна година Гьоте-институт подкрепя идеята и организацията на фестивала за иновативно изкуство 180° с надеждата, че подобни инициативи допринасят за креативното и хоризонтално общуване с фокус върху теми, важни за развитието и позиционирането на изкуството и културата в обществото. Събитието, което се провежда на територията на института, се фокусира върху лаборатория за студенти и млади професионалисти. На 28 юли, от 19:30 часа Student Lab° (Студентска лаборатория) – в партньорство с Ансамбъл Модерн (Германия), ръководен от Дитмар Визнер.
Научете повече подробности около темата на деветото издание на фестивала и пълната му програма в прикачения файл или на сайта на 180°.
Какво разказва за Фестивала 180° Александър Хаджиев, чуйте от звуковия файл.
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..
"Женските лица на историята" е сборник в чест на проф. Красимира Даскалова – виден български учен, едно от емблематичните лица на Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски". Близо 30 години проф. Даскалова работи и съдейства за академичното институциализиране у нас на две изследователски полета – интердисциплинарни и свързани/пресичащи се по между..
Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..
Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg