Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Хаджиев

180° – Лаборатория за иновативно изкуство

В разгара на лятото – свеж полъх в културния пейзаж на столицата – Фестивалът за експериментално изкуство 180°. Това е деветото издание и от 23 до 29 юли 180° окупира пет артлокации, пет културни пространства в столицата – Топлоцентрала, Гьоте-институт, Студентски дом, "Фабрика 126" и "Дъ степс" – за да покаже различни лица на съвременното изкуство.

180° е алтернативата за млади артисти, които искат да се отдалечат от правилата в изкуството и да развият своите иновативни идеи. 180° е светът, в който традициите не са това, което бяха. 180° представя познатите ни изкуства в различна, неочаквана светлина.

Тази година 180° – Лаборатория за иновативно изкуство – отново ще предостави пространство за взаимодействие между експерименталните музика, танц, театър и визуални изкуства в столицата.

На 23 юли Топлоцентрала София от 19:30 ч. в деня на откриването си 180° представя пърформанс на ученици от столичните училища по изкуствата, създаден в рамките на лабораторията за креативност (част от 180° Community Lab 2022), ръководена от артистите Ксения Раввина, Михаела Добрева и Александър Хаджиев. Също така по традиция 180° ще провокира публиката с експериментална изненада с отворен край, която ще представи всички участници и темата на фестивала.

На 25 юли в Топлоцентрала София от 18:30 ч. Резултати и панел от симпозиума "Ролята на изкуството в обществото". Симпозиумът "Ролята на изкуството в обществото" е част от програмата 180° Community Lab, която тази година задава един от най-важните въпроси за развитието на културата – каква е ролята на изкуството и артистите в обществото. През последните години изкуството често е поставяно в категорията "развлечение и свободно време", но дали това е истинската му функция? Необходима ли е промяна? Каква трябва да бъде тя? Има ли обществото нужда от изкуство? Доколко независим е свободният сектор?

За поредна година Гьоте-институт подкрепя идеята и организацията на фестивала за иновативно изкуство 180° с надеждата, че подобни инициативи допринасят за креативното и хоризонтално общуване с фокус върху теми, важни за развитието и позиционирането на изкуството и културата в обществото. Събитието, което се провежда на територията на института, се фокусира върху лаборатория за студенти и млади професионалисти. На 28 юли, от 19:30 часа Student Lab° (Студентска лаборатория) – в партньорство с Ансамбъл Модерн (Германия), ръководен от Дитмар Визнер.

Научете повече подробности около темата на деветото издание на фестивала и пълната му програма в прикачения файл или на сайта на 180°.

Какво разказва за Фестивала 180° Александър Хаджиев, чуйте от звуковия файл.

Снимки – 180° - Лаборатория за иновативно изкуство, Гьоте-институт
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25

"Последна стъпка" – с надежда в безнадеждни времена

"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..

публикувано на 16.04.25 в 14:15

Кадрите на едно поколение

"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..

публикувано на 16.04.25 в 13:46

Европа и България

В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..

публикувано на 16.04.25 в 12:21