Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Хаджиев

180° – Лаборатория за иновативно изкуство

В разгара на лятото – свеж полъх в културния пейзаж на столицата – Фестивалът за експериментално изкуство 180°. Това е деветото издание и от 23 до 29 юли 180° окупира пет артлокации, пет културни пространства в столицата – Топлоцентрала, Гьоте-институт, Студентски дом, "Фабрика 126" и "Дъ степс" – за да покаже различни лица на съвременното изкуство.

180° е алтернативата за млади артисти, които искат да се отдалечат от правилата в изкуството и да развият своите иновативни идеи. 180° е светът, в който традициите не са това, което бяха. 180° представя познатите ни изкуства в различна, неочаквана светлина.

Тази година 180° – Лаборатория за иновативно изкуство – отново ще предостави пространство за взаимодействие между експерименталните музика, танц, театър и визуални изкуства в столицата.

На 23 юли Топлоцентрала София от 19:30 ч. в деня на откриването си 180° представя пърформанс на ученици от столичните училища по изкуствата, създаден в рамките на лабораторията за креативност (част от 180° Community Lab 2022), ръководена от артистите Ксения Раввина, Михаела Добрева и Александър Хаджиев. Също така по традиция 180° ще провокира публиката с експериментална изненада с отворен край, която ще представи всички участници и темата на фестивала.

На 25 юли в Топлоцентрала София от 18:30 ч. Резултати и панел от симпозиума "Ролята на изкуството в обществото". Симпозиумът "Ролята на изкуството в обществото" е част от програмата 180° Community Lab, която тази година задава един от най-важните въпроси за развитието на културата – каква е ролята на изкуството и артистите в обществото. През последните години изкуството често е поставяно в категорията "развлечение и свободно време", но дали това е истинската му функция? Необходима ли е промяна? Каква трябва да бъде тя? Има ли обществото нужда от изкуство? Доколко независим е свободният сектор?

За поредна година Гьоте-институт подкрепя идеята и организацията на фестивала за иновативно изкуство 180° с надеждата, че подобни инициативи допринасят за креативното и хоризонтално общуване с фокус върху теми, важни за развитието и позиционирането на изкуството и културата в обществото. Събитието, което се провежда на територията на института, се фокусира върху лаборатория за студенти и млади професионалисти. На 28 юли, от 19:30 часа Student Lab° (Студентска лаборатория) – в партньорство с Ансамбъл Модерн (Германия), ръководен от Дитмар Визнер.

Научете повече подробности около темата на деветото издание на фестивала и пълната му програма в прикачения файл или на сайта на 180°.

Какво разказва за Фестивала 180° Александър Хаджиев, чуйте от звуковия файл.

Снимки – 180° - Лаборатория за иновативно изкуство, Гьоте-институт
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов гастрол за Катя Петрова и котараците на Столичния куклен театър в Япония

Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..

публикувано на 25.05.25 в 09:45

Годишното общо събрание на CISAC

За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..

публикувано на 25.05.25 в 09:15
Зорница Христова, Лора Ненковска, Ива Колева, Силвия Чолева

Денят на буквите и хората, които всеки ден работят с тях

Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..

обновено на 24.05.25 в 17:57

Мислим ли какво мислим?

"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..

публикувано на 24.05.25 в 13:05

Честит 24 май!

Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..

публикувано на 24.05.25 в 11:38