Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Summer Scriptwriting Base – паралелни реалности на сцената

Снимка: @summerscriptwritingbase

Научна фантастика, виртуална реалност, гейминг дизайн, опазване на културното наследство – това са сред основните теми на панелите на шестото издание на Международната лятна академия "Summer Scriptwriting Base". Академията се провежда в родопското село Долен и ще продължи до 30 юли. Темата на изданието тази година е "Паралелни реалности", като специално за събитието от цял свят пристигат международно признати специалисти в сферата на игровия дизайн, сценичните изкуства, виртуалната реалност, сценарийното писане. Сред тях са Каспар Шелбред – инструктор, режисьор и изпълнител, специализирал актьорско майсторство, импровизация и клоунада, Алесандро Джованучи, който е музиколог, преподавател и дизайнер на игри, който активно работи в сферата на ролеви игри на живо и е автор на някои от най-популярните игри в Европа през последните години.


С фокус в програмата е доктор Джонатан Барбара от Тринити Колидж в Дъблин, неговият панел ще постави фокус върху интерактивните разкази и нематериалното културно наследство. Сред менторите на академията са артистът Мирко Стойкович и Нина Лунд Вестердал (Дания), която твори в областта на урбанистичната практика и игралните изкуства, разказва Димитър Узунов, част от "Arte Urbana Collectif" и създател и ръководител на "Summer Scriptwriting Base":

"Действително фентъзито и научната фантастика са едни от най-популярните жанрове и затова сме фокусирали цялата академия върху тях тази година. Каспър Шелберд води едни сутрешни сесии – отваря креативните пътища на всеки от участниците. Той за пети път участва в Академията, много е важно да се премине през такъв физически тренинг. Алесандро води уъркшоп по дизайн на наративи за ролеви игри. Сред перспективите на Академията са докарвайки всички тези известни имена в Европа, 24 участници, повече от една трета са от чужбина, има и от САЩ, искаме те да направят контакт с българските участници, за да може тези съвременни начини на предаване и разказване на истории да достигнат до нашите хора и да ги владеем и ние.“

Димитър Узунов
Темата "Паралелни реалности" кореспондира с факта, че 7 от 10 от най-касовите филми на всички времена принадлежат към жанровете научна фантастика и фентъзи. Научната фантастика и фентъзито са изключително популярни, защото са забавни и предлагат на зрителя магическо преживяване, помагат за развитието на въображението ни и ни позволят да зададем най-могъщия въпрос: "Ами ако?". Легендарният автор Артър Кларк нарича научната фантастика "единственото естествено лекарство, развиващо съзнанието ни", а популярният историк Ювал Харари смята, че това е най-важният артистичен жанр днес", споделят още от "Arte Urbana Collectif".

Снимки: ФС на "Summer Scriptwriting Base"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49