Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щерьо Ножаров:

Бюджетът не трябва да удовлетворява исканията на “жълтите павета“, а да гледа в перспектива

Снимка: bia-bg.com

“Не трябва да се отдаваме на популизма, очевидно е, че в последния период от около две години правителствата се сменят често и хората остават с усещането, че започваме да живеем в една “икономика на жълтите павета“, казва в “Нашият ден“ икономистът Щерьо Ножаров и допълва:

“Всяка една групичка започва да протестира, нейните искания се удовлетворяват в определена степен, от което всички губят, защото така не се провеждат реформи и не се намаляват неравенствата.

Икономически успешните хора виждат перспективата, те виждат в хоризонта, виждат нещата след няколко години и месеца. Така би трябвало да се управлява икономиката. В бъдещето всеки едни бюджет не трябва да удовлетворява исканията на жълтите павета, а трябва да гледа в перспектива докъде би стигнала България с този бюджет след няколко години.“

Протестът на пътните фирми  

“Тези хора би трябвало да бъдат подпомогнати от държавата, така че тази перспектива да се промени. Могат да се подпомогнат с преквалификация, увеличаване на квалификацията, по-добро включване на пазара на труда, това са неща, които липсват в нашата икономика. Гледаме да удовлетворим едни текущи потребности за момента.

В модерна Европа има т.нар. "лични образователни сметки" и възможности на всеки едни от работниците и служителите да се възползват от тях.“

Доволният работодател означава доволен служител, особено в България, когато свиващата се работна сила заради високият процес на миграция означава, че всеки един работодател се опитва да задържи квалифицираните кадри, тези, които са обучени да работят в неговата структура на производство.

Енергийната криза при всички случаи засяга България повече и в по-голяма степен. Отделно растящата инфлация и мерките.

В България има по-висок от средния за Европа дял на енергоинтензивните индустрии в структурата на БВП и умерено по-висок дял на индустрията в БВП, което означава, че енергийната криза при всички случаи засяга България повече. Отделно, растящата инфлация и мерките, които се взимат от ЕЦБ и от други структури, оскъпяват финансовия ресурс за бизнеса също.

Бизнесът, който е струтуроопределящ за страната, има известни притеснения за бъдещето. Станалият известен доклад на МВФ също го доказва. Към момента бизнесът очаква от държавата взимане на средносрочни решения, което да му даде сигурност.

Затова не работи решението, което беше взето вчера, за субсидиране на цените на ел. енергията само за няколко месеца, защото парламентът се разпореди това да стане до края на годината. Енергоинтензивните индустрии по-скоро са притеснени.

Откъсването от енергийната зависимост от Русия

“Постигането на всяка една диверсификация в икономиката е нещо полезно и води към по-висока ефективност. Ако имате повече алтернативи, можете да постигнете с контрагента по-добра цена.

Интерконекторът и новата газова връзка с Гърция не беше започната от това правителство, но то я довърши скоростно. Това е нещо положително на това правителство, както и искането от страна на това правителство да има солидарност и общо управление на газовите доставки в ЕС, което в голяма степен беше постигнато и се върви нататък. Това е нещо позитивно, но в крайна сметка трябва да има резултати, а те ще дойдат не за тази зима, а чак за следващата. Спешно трябва да определим мерки, за да няма сътресения и тази зима.“

Чуйте пълния разговор в звукови файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26