Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Панайотова: В Кения работехме, все едно че правим спектакли за Бродуей

Снимка: ГХГ - Пловдив

Елена Панайотова и Атанас КъневПрофесионалният фотограф Атанас Кънев и театралната режисьорка Елена Панайотова подреждат в Пловдив своята съвместна фотоизложба "Далеч от Африка". В над 150 фотографии изложбата представя програмата "Артисти за деца", ръководена от Елена Панайотова в продължение на няколко години в Кения, а преди това и в България (2002 - 2017 г.).

През 2016 година програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културно разнообразие в света.

"Аз преживях всичко отново с тази селекция на хиляди снимки. Това не са просто сафари снимки или красивата Кения, а е вътре животът на хората, на нашите приятели – на децата, с които сме работили години наред.

Това не беше терапевтична работа – тя има такъв ефект, но трябва да кажем, че това беше работа на артисти, затова нарекох програмата "Артисти за деца", които създаваха истинско изкуство с тези деца – с костюми, с кукли... Ние работехме, все едно че правим спектакли за Бродуей.


След като това е свършено в толкова далечна Кения, може би по някакъв начин споделянето на този проект в България ще вдъхнови. Да вдъхнови и да направи диалог с артисти, с държавни институции как това да бъде вкарано в образованието. Защото 15 години е много дълъг период от време – това е почти половината от активния ми живот, и наистина през опита мога да кажа, че това наистина има дългосрочен ефект. И дай боже, тази изложба да спомогне да се приоритизира навлизането на изкуството в образованието в България", сподели Елена Панайотова в "Артефир".

Осъществяването на изложбата "Далеч от Африка" е финансирано от Националния фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства".

Експозицията може да бъде видяна от 3 до 23 август в Градската художествена галерия на Пловдив.

Снимки: ГХГ - Пловдив, Петър Пешев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27