8-ият Международен кинофестивал "Карантината" във Варна започна. До 6 август зрителите ще видят 34 късометражни филма от 17 държави. Всички жанрове ще бъдат налице – игрално, документално, анимационно, експериментално кино, ще има и авторска музика, която ще поставя началото на всяка една от петте фестивални вечери.
Тази година акцентът е върху виетнамското кино. Организаторите отчитат филмите от азиатската линия като откритието на фестивала.
Специални гости на осмото издание на "Карантината" ще бъдат създателките на Международния филмов фестивал на движещите се образи от Кипър. Те са подготвили интересна програма, която включва и изложба с анимационни проекти.
Сред съпътстващите фестивала събития е и интердисциплинарната изложба на Мишел Куен от Хон Конг, която ще бъде открита на 7 август в Градската художествена галерия във Варна. Изложбата представя инсталации, платна и видеа.
За пореден път "Карантината" ще прожектира филми с различна тематика – екология и опазване на околната среда, а и на автентичните култури, истории за екстремни места, хора, събития, социално значими теми и теми за човешките взаимоотношения. Като свои филми ще представят автори от Чили, Испания и Италия.
Празникът на късометражното кино се провежда на плажа пред рибарското селище "Карантината" – едно от последните рибарски селища в района на Варна. Името на местността идва от миналото, когато моряци от товарните кораби, влизайки в пристанището със съмнение за заразно заболяване, са били изолирани на брега за карантинен период от 40 дни. Организаторите на кинофестивала – школа "Дедал", правят аналогия с младите творци, които след завършване на обучението си често остават изолирани от професионалните киносреди. Затова фестивалът носи името "Карантината", а главната му цел е да даде поле за изява на прохождащите таланти в киното.
"Решихме да даваме път именно на млади, непопулярни все още автори и се опитваме да си поставим нелеката цел да откриваме новите големи режисьори в съвременното кино, защото почти всеки един голям режисьор е тръгнал от късометражните филмови форми", каза в "Какво се случва" Георги Кръстев, артистичен директор на кинофестивала.
Вече осем години "Карантината" се осъществява изцяло на доброволни начела и цели да популяризира доброволчеството като добродетел сред младите. Организаторите целят единствено обмен на идеи, опит и знания. Затова и всички събития в рамките на фестивала са с вход свободен.
Повече чуйте в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg