Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна кинофестивалът "Карантината" 2022 във Варна

Снимка: thequarantine.org

8-ият Международен кинофестивал "Карантината" във Варна започна. До 6 август зрителите ще видят 34 късометражни филма от 17 държави. Всички жанрове ще бъдат налице – игрално, документално, анимационно, експериментално кино, ще има и авторска музика, която ще поставя началото на всяка една от петте фестивални вечери.

Тази година акцентът е върху виетнамското кино. Организаторите отчитат филмите от азиатската линия като откритието на фестивала.

Специални гости на осмото издание на "Карантината" ще бъдат създателките на Международния филмов фестивал на движещите се образи от Кипър. Те са подготвили интересна програма, която включва и изложба с анимационни проекти.


Сред съпътстващите фестивала събития е и интердисциплинарната изложба на Мишел Куен от Хон Конг, която ще бъде открита на 7 август в Градската художествена галерия във Варна. Изложбата представя инсталации, платна и видеа.

За пореден път "Карантината" ще прожектира филми с различна тематика – екология и опазване на околната среда, а и на автентичните култури, истории за екстремни места, хора, събития, социално значими теми и теми за човешките взаимоотношения. Като свои филми ще представят автори от Чили, Испания и Италия.

Празникът на късометражното кино се провежда на плажа пред рибарското селище "Карантината" – едно от последните рибарски селища в района на Варна. Името на местността идва от миналото, когато моряци от товарните кораби, влизайки в пристанището със съмнение за заразно заболяване, са били изолирани на брега за карантинен период от 40 дни. Организаторите на кинофестивала – школа "Дедал", правят аналогия с младите творци, които след завършване на обучението си често остават изолирани от професионалните киносреди. Затова фестивалът носи името "Карантината", а главната му цел е да даде поле за изява на прохождащите таланти в киното.


"Решихме да даваме път именно на млади, непопулярни все още автори и се опитваме да си поставим нелеката цел да откриваме новите големи режисьори в съвременното кино, защото почти всеки един голям режисьор е тръгнал от късометражните филмови форми", каза в "Какво се случва" Георги Кръстев, артистичен директор на кинофестивала.

Вече осем години "Карантината" се осъществява изцяло на доброволни начела и цели да популяризира доброволчеството като добродетел сред младите. Организаторите целят единствено обмен на идеи, опит и знания. Затова и всички събития в рамките на фестивала са с вход свободен.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки: thequarantine.org
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44