Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българин извървя 1500-те километра на Японското Камино

10
Снимка: Борислав Илиев

Шикоко Хенро е японски духовен поклоннически маршрут, извървян за първи път преди повече от 12 века. Днес изминаването на неговите 1500 километра отнема около два месеца. Борислав Илиев ги е покорил за 55 дни и е претворил впечатленията си във фотоизложба.

Борислав Илиев
Традицията да даряваш е вкоренена в Страната на изгряващото слънце, според госта ми в Покана за пътуване, избродил като пилигрим поклонническия маршрут Шикоко Хенро, наричан японското Камино. По пътя си българинът е получавал плодове, чай, вода, възможност за преспиване, а един възрастен японец над 90 му е предложил 5000 йени. Боби не ги е приел, но е отговорил на жеста с българска бродерия и розово масло и дядото грейнал.


Борислав Илиев разказва за приключенията, усещанията и чувствата, развълнували го, докато е обикалял от храм на храм по маршрута Шикоку Хенро, обявен от Агенцията по културни въпроси за японско културно наследство. Въпреки това срещата с хората е най-ценният му спомен.

Японците успяват да превърнат в поучителна притча дори простичката история на един шаран. Затова в залата на галерията могат да се видях хартиени хвърчила във формата на риби, с които се отбелязва Денят на детето в Япония.


IT специалистът Борислав Илиев, който превръща отпуските си в поклоннически пътувания, отвежда посетителите на фотоизложбата си по своите стъпки с всички възможни начини – манекен, облечен като поклонник, японското Камино, упътвания.


Боби записа специално за слушателите на Покана за пътуване звъна на единствената Камбана на мира, подарена на личност, а не на държава или организация.

Повече чуйте в звуковия файл


Снимки и видео: Борислав Илиев

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10