Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антологията на класическата мексиканска проза – мост към мексиканската култура

Снимка: @iztokzapad

Мексиканската литература оформя своя съвременен облик между 20-те и 40-те години на ХХ век. Нейната самостоятелна история обаче започва още преди обявяването на независимостта на страната през 1821 г.

"Антология на класическата мексиканска проза", преведена и съставена от Николай Тодоров, е първи опит за последователно и пълноценно представяне на зараждането и развитието на мексиканската проза през ХХ век.

"С издателството се постарахме да подберем възможно най-представителните и най-пъстрите автори, за да могат да се видят всички тенденции, всички посоки на развитие, всички коренчета на мисълта, която после ще изкласи във втората половина на ХХ век.

Мексико от историческа гледна точка е може би най-прогресивната държава през ХIХ век, въпреки че през целия век постоянно избухват войни и революции в страната. Някакъв вид кръстопът, средищна точка между Франция, САЩ, Великобритания  и латиноамериканските народи“, посочва Николай Тодоров в "Артефир“.

В своите просвещенски дирения мексиканските автори повеждат читателите си по пътя на осъзнаване на младата нация. Духът на позитивизма се изправя срещу едно традиционно и дълбоко религиозно съзнание и вътрешното преобразяване ще трябва да мине през модерното възприятие на заобикалящия ни свят.

"Първият роман, на който се опира цялата латиноамериканска литература, носи шеговитото заглавие "Краставото папагалче" ("Ел Перикило Сарниенто") и негов автор е бащата на мексиканската проза Хосе Хоакин Фернандес де Лисарди", казва Тодоров. Романът съдържа над 1000 страници и е написан на разговорен мексикански език, което се явява културна революция за онази епоха. 

Антологията на мексиканската литература представя Игнасио Алтамирано, както и забравени майстори на перото като Анхел де Кампо. Прозренията на Западния свят отчетливо нахлуват чрез творбите на малко познатия днес Ефрен Реболедо, но историческата динамика ги отхвърля, като не пощадява дори нововъведенията на широкоизвестни творци като Амадо Нерво. Търсенето на  мексиканската идентичност, разпокъсвана през своя "първи век“ от войни и диктатури, става мост към по-единен свят, завещавайки история, която може едновременно да развеселява и да натъжава, но неизменно носи безценни послания.

Генерал Висенте Рива Паласио пише своите разкази само десетина години преди вездесъщия Мануел Гутиерес Нахера, но в естетическо отношение тяхното творческо наследство ще се открие пред погледа като два бряга на една и съща река – разделени, но и неизменно свързани. 

Ето какво споделя Николай Тодоров за нуждата от Антологията на мексиканска поезия: "Мексиканската поезия на ХIХ век e много богата, но и много чужда за нас и много непозната. Това са десетки имена на поети, повечето от които загиват съвсем млади, които в голяма степен са като отблясъци на европейската традиция от миналото. Тази самобитност, която позволява по-разчупената форма на прозата, не се засяга до такава степен в поезията".

Целия разговор с Николай Тодоров можете да чуете в звуковия файл. 

Снимка – изд. Изток-Запад
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хелиана Стоичкова и Емил Янев

Слънцето ще продължи да изгрява

В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..

публикувано на 21.02.25 в 17:05

Тетралогията на Талев

Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..

публикувано на 21.02.25 в 15:45

Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" и насладата от свободата

Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..

публикувано на 21.02.25 в 15:24

Актрисата Ивана Керанова с номинация за "Икар" в категорията "Дебют"

Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..

публикувано на 21.02.25 в 14:15
Проф. Шурбанов в библиотеката на Софийския университет

Шекспир в новия превод: Поглед към пиесата "Венецианският търговец"

Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...

обновено на 21.02.25 в 13:33