Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Угринов: Защо зрителят трябва да "види" представлението в себе си?

Снимка: apollonia.bg

Осъвремененият прочит на пиесата "Госпожица Юлия" под режисурата на Антон Угринов, написана от шведския драматург и писател Аугуст Стриндберг  е на сцената на "Аполония" 2022. Стриндберг засяга основни теми като тези за брака, за интимните отношения между мъжа и жената, исторически теми и др. Известен с отрицателното си отношение към жените, той изявява враждебно отношение изобщо към хората, като критикува остро техните недостатъци.

В нощта срещу Еньовден в аристократичен дом, трептящият от сладостна възбуда и опасни страсти въздух разказва историята на госпожица Юлия. Но накрая нищо няма да е вече такова, каквото е било.

"Ние се опитахме с този текст да направим едно представление, което по някакъв начин да може да оживее във всеки един зрител по отделно и различен начин, защото една книга прочетена от сто различни човека са сто различни книги", споделя Антон Угринов в "Артефир".

По думите на режисьора, всеки през своята гледна точка  ще види представлението в себе си и сам ще завърши тази жестока и едновременно с това красива история, наречена “Госпожица Юлия”.

"На мен лично ми е много интересно да се занимавам със Стриндберг. Чувствам го близък, защото много ме вълнува, че самите ние сме съставени от страшно много хора, от много различни части. Много често сме несъвместими  и много често слагаме някакви етикети на хората", допълва Угринов.

Целия разговор с Антон Угринов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Вариации за цигулка и човечност

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев. 16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан. Как..

публикувано на 02.06.24 в 17:35

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35