За първи път виртуозът на пианото Живко Петров издава ноти. "Моето щастие" нарича той книгата албум "20 прелюдии за пиано", която имаше премиера на “Аполония” 2022. Празниците на изкуствата са мястото, където Маестрото винаги успява да представи пред почитателите си своите идеи и мечти.
"20 прелюдии за пиано" е новата форма, под която Живко Петров разголва душата си и кани слушателите да навлязат в нея. Книгата съдържа композициите от двата солови албума на пианиста "After 4" и "Ten" – представени не само под формата на ноти, ценни за всеки музикант, който иска да пресъздаде музикалния свят на Петров по свои начин, но и съхранени на флашпамет, както и фотографии и размисли на Маестрото, които са като встъпителни думи за инструменталистите. Текстът въвлича в настроението на пиесите – музикалните картини, които Живко Петров рисува на пианото.
"За да ти се върне енергията, трябва да я споделиш и да бъдеш искрен в това, което правиш“, казва той. “Само тогава можеш да продължиш напред. Когато споделиш своите идеи и ги дадеш, всъщност аз ги давам, така че да могат да се свирят и да се докоснат хората до това, което аз усещам – ето това е разголване.”
За Живко Петров споделянето е следващият етап на щастието.
"Много ми се иска тази линия да продължи, защото тя някак си е прекъсната. Преди време много се издаваше музика на български автори, сега това нещо го няма, изчезна. А има страхотна музика на млади български композитори, да не изброявам имена, които пишат прекрасно и има какво да кажат. Издателите, ако подходят и рискуват да започнат да издават наново български композитори, би било хубаво и за нас", допълва още той.
Маестрото се слива с музиката всеки път, когато докосне пианото. Той е пример за думите на Ницше, че когато дълго стоиш загледан в бездната, бездната започва да гледа теб. Така и Живко Петров се гледа с музиката и разказва чрез нея. Говори за любовта, живота, тишината и смирението.
"Егото няма как да ни напусне напълно, нас – артистите. Най-малкото, за да се качиш на сцената, ти трябва самочувствие, но говоря за смирението и приоритета, че всъщност не самият изпълнител и автор стои над голямото изкуство, а музиката. Тя, ако е в пирамида, трябва да бъде на пиедестал. А ние сме само хора, на които по някакъв начин ни е даден талант и отгоре някаква идея, длъжни сме просто да я облечем. Музиката е нашето изразно средство за връзка с обществото, ние така разговаряме с хората."
Живко Петров определя музиката като свой път - чуйте в звуковия файл.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg