Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си влюбен в ледения континент

Христо Пимпирев или антарктическият стопаджия

Антарктида, това е земният път към космоса

Снимка: bai-bg.weebly.com

Нова книга за човек с топло сърце, посветил живота си на изучаването на студения континент. Личност, позната ни със своите научните открития, но все още  не познат добре като обикновен човек  с необятни мисли и мечти. "Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия" е името на книгата, която до 11 септември може да бъде отрита на Алеята на книгата пред НДК, след това ще бъде достъпна и в книжарниците в страната.

Повече за книгата в "Нашият ден" споделя автора Иглика Трифонова. "Един изключително интересен човек, но чрез книгата ще го видят в една нова светлина, като човек. Ще разберат как от неговата лична мечта става държавна политика. България има своя база на Антарктида, има ежегодни експедиции, дори имаме и кораб", казва тя.

Книгата е построена като пътешествие. Авторката е част от българските експедиции от 16 години насам. Тя е изминавала огромното разстояние до Ледения континент с проф. Пимпирев пет пъти и това я провокира да разкаже, какво означа да пътуваш с човека превърнал се в емблема на българската наука в Антарктида.

"Антарктика е един континент, който все още е terra incognita, най-малко изученият с най-суровото време с най-девствената природа, без постоянно население, така че тя има много голяма връзка с космоса. Там е земният път към космоса. Неслучайна се правят всички експерименти за космическите полети. НАСА там тренира астронавтите си, заради изолираността от населения свят“, посочва проф. Пимпирев.

  Проф. Христо Пимпирев: Антарктида е зона, която е изключително богата на полезни изкопаеми

 30 години българи и испанци на Ледения континент

 За опазването на Антарктида, трудния старт на българската експедиция и пингвина Гошо

Според него това е „калейдоскоп на моя живот“. Книгата го  разголва, защото разказва живота си. Тя е едно своеобразно пътешествие по време на антарктическа експедиция.  Това е един разказ за живота на проф. Пимпирев. За  неговите експедиции до Непал, Хималаите, Южна Америка и Виетнам. 
Интересен факт е, че книгата е събрала мнения за проф. Пимпирев от всички  български президенти с изключение покойния Желю Желев.
 "Самото присъствие на една държава в Антарктида е една много сериозна външна политика", посочва проф. Пимпирев. И допълва, че "имаме страхотна привилегия, постигната с Антарктическо стопаджийство".
Леденият континент има изключително  значение за живота на цялото човечество и необходимостта да бъде съхранен като място за мир и изследвания и запазен в този си вид за бъдещите поколения.
Целия разговор за  тайните на Ледения континент с Иглика Трифонова и Христо Пимпирев може да чуете в звуковия файл.

Иглика Трифонова е участник в пет български експедиции до Антарктида. Като фотограф и журналист публикува в български и чужди медии. Председател на Асоциацията на младите полярни изследователи (АПЕКС България). Член на Съюза на българските журналисти и на Българския антарктически институт. През 2022 г. е включена в световна класация на стоте жени в полярната наука и образование, които вдъхновяват следващи поколения млади изследователи да станат полярни учени.

Проф. Христо Пимпирев е преподавател по геология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", учен и полярен изследовател. Председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания. Ръководител на 30 български антарктически експедиции. Автор на 11 книги, 10 документални филма, един игрален филм и над 250 научни публикации. Проф. Пимпирев е включен в световна класация на стоте най-изявени полярни изследователи на Земята. Пимпирев връх на о. Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на о. Ливингстън в Антарктида носят неговото име.
Снимки: bai-bg.weebly.com, knigomania.bg
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45