Ясен Джабиров е пилот-оператор на дрон и видеограф, който в свободното си време се занимава с улична и въздушна фотография в родния си град София и страната. Автор е на много видео- и фотопроекти за града.
Снимките, направени от дроновете на Ясен Джабиров, показват реалността ни по-добре от всеки анализ.
“Живея в малко странна държава, разделена поне на две паралелни реалности, особено погледнато политически. Капсулирали сме се във всяка едно от тези реалности и обвиняваме другите, че не виждат обективно, а истината може би е някъде по средата“, казва в “Нашият ден“ Ясен Джабиров и допълва:
“Много трудна задача е за всеки съвременен и мислещ човек да отсее информацията и да се ориентира кое е истината, без да се затваря в една от възможностите и да напада другата страна.“
Снимка от протест в София, става известна в социалните мрежи
“Моята снимка се отнасяше до положението в София и не мога да твърдя, че се отнася за цялата страна. Все още има хора, които искат миналата система, която им е по-позната и удобна. Има цели карти в нашия народ, които разчитат на нея за прехраната си и не са готови да се разделят с нея, така че дори не смятам, че снимката е цялостно обективна, а по-скоро е запечатала момент, в който едната страна има превес. Обществото ни е много разделено точно на тези два полюса и смятам, че единствено критичното мислене може да помогне“, уточнява той историята на известната снимката.
Изборите
“За идващите избори трябва да отсеем много добре плюсовете и минусите без да се влияем от пропагандата, за да можем да упражним едно от малките си права на граждани, да гласуваме и да продължим напред“, посочва още той.
Страшно ли е тоталитарното мислене?
“Много ми се иска всички ние да имаме по-прогресивно мислене. Да се стегнем и най-накаря да изпълним онова, което пише на Народното ни събрание и да се обединим в една обща кауза. Да престанем да се обвиняваме – ти взимаш пари от руското посолство, ти от американското и т.н., да запретнем ръкави и в България да се получи едни възход“, казва още Джабиров в ефира на БНР и допълва:
“Притеснява ме това, че като общество сме в някакъв ранен пубертет на развитие. И то хлапе, което е малко калпазанче, на което пращат пари от Европа, за да си купи учебници.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg